لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

کری: استفاده از سلاح شیمیایی فاجعه اخلاقی است


جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه «غیرقابل انکار» است و آن را «فاجعه اخلاقی» خواند.

آقای کری که عصر دوشنبه در وزارت خارجه آمریکا سخن می گفت افزود: «رئیس جمهوری آمریکا درباره نحوه پاسخگویی به وضع سوریه تصمیم گیری خواهد کرد.» او گفت: «آقای اوباما معتقد است که کسانی که از هولناک ترین اسلحه های جهان استفاده می کنند، باید مسئول کارشان باشند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت استفاده از سلاح شیمیایی نمی تواند بدون مجازات باشد و ایالات متحده باید برای اطمینان از مجازات عاملان آن اقدام کند تا چنین سلاحی دیگر مورد استفاده قرار نگیرد.

به دنبال انتشار اخبار مبنی بر حمله شیمیایی به مناطقی از سوریه، ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی برای موضع گیری درباره درگیری های دو ساله در این کشور تحت فشار بوده اند.

باراک اوباما یک سال پیش استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را «خط قرمز» خوانده و گفته بود چنین چیزی «محاسبات درباره تصمیم گیری آمریکا درباره سوریه را تغییر می دهد.» با این حال پس از انتشار گزارش های قبلی در سال جاری میلادی مبنی بر به کارگیری اندک سلاح شیمیایی در سوریه، واکنش جدی رئیس آمریکا را در بر نداشت.

پیشتر در روز دوشنبه، چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا گفت هرگونه اقدام درمورد سوریه «هماهنگ با جامعه بین الملل و در چارچوب حقوقی خواهد بود.» آقای هیگل این سخنان را طی دیدارش از اندونزی ایراد کرد.

برخی قانونگزاران آمریکایی از جمله سناتور مک کین، رقیب انتخاباتی آقای اوباما خواستار حملات محدود به مواضع نظامی سوریه شده اند.
XS
SM
MD
LG