لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

شهر پالمیرا آزاد شد؛ گمانه زنی ها برای بازسازی آن


فعالان حقوق پناهجويان در فرانسه با چيدن انبوهى از جليقه هاى نجات كشتى در مقابل مجلس نمايندگان به لايحه جديد مهاجرتى اعتراض كردند.
فعالان حقوق پناهجويان در فرانسه با چيدن انبوهى از جليقه هاى نجات كشتى در مقابل مجلس نمايندگان به لايحه جديد مهاجرتى اعتراض كردند.

ارتش سوریه که کنترل شهر پالمیرا در شرق کشور را از داعش بازپس گرفته است، می گوید از این مکان باستانی برای حملات گسترده تر علیه پیکارجویان داعش استفاده خواهد کرد.

در عملیات بازپس گیری پالمیرا، ارتش سوریه از حمایت نیروهای هوایی روسیه برخوردار بود.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا، در عملیات آزادسازی پالمیرا ۴۰۰ پیکارجوی داعش کشته شدند و درگیری های پراکنده همچنان در برخی از محله های شهر ادامه دارد.

بخش اعظم نیروهای داعش به سمت شرق و شهر رقه، که مرکز گروه داعش به شمار می رود، عقب نشینی کرده اند.

در ده ماهی که اعضای گروه افراطی داعش شهر باستانی پالمیرا را در اختیار خود داشتند، بسیاری از آثار تاریخی آن را که قدمت آنها به دو هزار سال پیش باز برمی‌گردد، تخریب کردند.

مقام های دولت سوریه می گویند آثار باستانی پالمیرا را بازسازی خواهند کرد. دبیرکل سازمان ملل متحد از خبر بازسازی پالمیرا استقبال کرده و ابراز امیدواری کرده که دمشق به این وعده خود عمل کند.

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بازپس گیری پالمیرا را دستاورد بزرگی می داند که قابلیت ارتش سوریه و متحدان آن در مبارزه با تروریسم را در عمل اثبات می کند.

مدیرکل آثار باستانی سوریه گفته است که کارشناسان آن ادره آثار تاریخی و تخریب شده پالمیرا از جمله طاق پیروزی و معبد بعل شمین را بازسازی خواهندکرد.

مامون عبدالکریم مدیرکل اداره آثار باستانی سوریه گفته است که احتمالا بازسازی پالمیرا ده ماه طول می کشد.

داعش آثار باستانی را نماد شرک و کفر می داند و در هر نقطه از عراق و سوریه که مسلط شده، این آثار و بناهای تاریخی را از بین برده است.

XS
SM
MD
LG