لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

تحقیقات پلیس آمریکا درباره نامه‌های سمی ارسال شده به پنتاگون و کاخ سفید


نمایی از مجموعه وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون - آرشیو
نمایی از مجموعه وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون - آرشیو

مسئولان آمریکایی در حال تحقیق درباره مبدا دو نامه حاوی مواد سمی ارسال شده به مقام‌های ارشد نظامی در پنتاگون و همچنین یک نامه آلوده دیگر به رئیس جمهوری ایالات متحده هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرویس مخفی ایالات متحده اواخر روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای ارسال یک بسته مشکوک پستی به پرزیدنت ترامپ را در روز دوشنبه تایید کرده است.

در این بیانیه گفته می‌شود بسته مذکور به کاخ سفید نرسیده است، اما به جزئیات بیشتر درباره این که در چه مرحله‌ای شناسایی و به کجا برای تحقیقات بیشتر ارسال شده، اشاره نمی‌کند.

بیانیه آژانس اطلاعاتی آمریکایی همچنین به جزئیات بیشتر درباره نوع مواد سمی که در نامه بوده اشاره‌ای نکرده است، و کاخ سفید نیز تا لحظه ارسال این خبر در این مورد اظهار نظر نکرده‌ است.

با این حال، مسئولان وزارت دفاع آمریکا هنگام بررسی مرسوله‌های پستی متوجه دو نامه می‌شوند که احتمال می‌دهند حاوی سم رایسین بوده و آنها را برای تحقیقات به مرجع ذیربط می‌فرستند.

این دو نامه به نشانی جیم متیس وزیر دفاع – که برای شرکت در نشست ناتو به اروپا رفته است – و همچنین به دریاسالار جان ریچاردسون از فرماندهان ارشد نیروی دریایی ارسال شده بودند.

یک مقام پنتاگون، که نخواست پیش از انتشار گزارش رسمی هویتش فاش شود، به آسوشیتدپرس گفت این نامه‌ها برای بررسی بیشتر به پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، تحویل داده شده‌اند.

هیچکدام از این دو نامه آلوده وارد ساختمان وزارت دفاع نشدند.

مرکز بررسی مرسوله‌های پستی و نامه‌های ارسالی در مجموعه پنتاگون واقع شده است، اما از ساختمان اصلی وزارتی فاصله دارد.

ارسال نامه‌های حاوی مواد سمی به سیاستمداران و مقام‌های دولت آمریکا پیشتر نیز سابقه داشته است.

در فروردین ۱۳۹۲ نیز برای باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا نامه مشابهی ارسال شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG