لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

دیوان عالی آمریکا فرجام‌خواهی قربانیان تروریسم علیه فلسطینی‌ها را رد کرد


نمایی از ساختمان دیوان عالی ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو
نمایی از ساختمان دیوان عالی ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

دیوان عالی ایالات متحده روز دوشنبه فرجام‌خواهی گروهی از بستگان قربانیان آمریکایی تروریسم برای احیای رأی دو سال پیش هیات منصفه دادگاه بدوی را، که به نفع ۱۱ خانواده آمریکایی و علیه مقام‌های فلسطینی و «سازمان آزادیبخش فلسطین» رأی داده بود، رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعضای هیات منصفه دادگاهی در سال ۲۰۱۶ به نفع شاکیان پرونده که بستگانشان در حملات فلسطینی‌ها در اسرائیل کشته شده‌اند رأی به پرداخت ۶۵۵ میلیون و پانصد هزار دلار غرامت داده بود، اما آن رأی در دادگاه تجدیدنظر رد شد.

دادگاه تجدیدنظر ناحیه دو نیویورک با این استدلال که هیچ شواهد معتبری برای اثبات این که هدف مستقیم آن حملات شهروندان آمریکایی‌ بودند در دست نیست، گفت این دعوای حقوقی مشمول قانون ضدتروریسم نمی‌شود و بدین ترتیب رأی دادگاه بدوی را نقض کرد.

به نوشته رویترز، پرزیدنت دونالد ترامپ قبلا ضمن تاکید بر اهمیت «قانون ضدتروریسم» که به بازماندگان قربانیان آمریکایی تروریسم امکان طرح شکایت را می‌دهد، در این پرونده جانب طرف فلسطینی‌ را گرفته بود و از دیوان عالی خواسته بود رسیدگی به آن را نپذیرد.

شاکیان پرونده خواستار محکومیت مقام‌های فلسطینی و سازمان آزادیبخش فلسطین به عنوان مسئول شش مورد تیراندازی و بمبگذاری در اورشلیم و مناطق اطراف آن در فاصله بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ میلادی و لزوم پاسخگو کردن آنها در قبال آن حملات هستند.

در آن حملات ۳۳ نفر، از جمله چند آمریکایی، کشته و حدود ۴۵۰ نفر زخمی و گروه‌های فلسطینی «حماس» و «گردان‌های شهدای الاقصی» مسئول حملات معرفی شدند. یکی از آمریکایی‌هایی که زخمی شده بود، به همراه همسر و دو فرزندش، از شاکیان اصلی هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG