لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۸

دیوان‌عالی آمریکا درخواست مصادره آثار باستانی ایران در موزه شیکاگو را رد کرد


هشت عضو دیوان عالی، بدون رای مخالف این رای را دادند.
هشت عضو دیوان عالی، بدون رای مخالف این رای را دادند.

دیوان عالی آمریکا در رای روز چهارشنبه با اکثریت ۸ بر صفر از اقدام موزه های شیکاگو حمایت کرد که حاضر نشده اند آثار تاریخی ایران را به بازماندگان حمله انتحاری تروریستی سال ۱۹۹۷ اورشلیم بپرازد.

به گزارش روزنامه شیکاگو تریبیون، بازماندگان قربانیان انفجار تروریستی سال ۱۹۹۷ اورشلیم از ایران شکایت کرده بودند که رژیم ایران با آموزش دادن و حمایت از حماس که عامل حمله انتحاری بودف مسئول شناخته شود و ۷۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار در ازای فروش آثار تاریخی ایران که در موزه تاریخ طبیعی دانشگاه شیکاگو و نیز موسسه شرق شناسی این دانشگاه به امانت گذاشته شده، غرامت آنها را بپردازد.

در متن قاضی «سونیا سوتو مایر» که رای دیوان را تدوین کرده آمده است «قانون مصونیت های حاکمیت های خارجی» از قربانیان این انفجار حمایت نمی کند و قوانین فدرال در مجموع، از دارائی های کشورهای خارجی درآمریکا حمایت می کند استثنا در این مورد هنگامی است که کشور خارجی از گروههای تروریستی پشتییانی به عمل آورد.

دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۷ آمریکا پیشتر حکم کرده بود که ایران مالکیتی بر بخشی از مجموعه باستانی که در موزه تاریخ طبیعی و دانشگاه شیکاگو نگهداری می‌شود، ندارد و بقیه آن قطعات تاریخی هم طبق قوانین ایالات متحده، از مصونیت برخوردار هستند.

شهبانو فرح، همسر شاه سابق ایران در نامه ای که پیشتر منتشر کرده، گفته بود این اشیا تاریخی به ایران و جهان تعلق دارد و متعلق به جمهوری اسلامی ایران نیست که حال فروخته شود و به عنوان غرامت پرداخت شود.

ایران مالک واقعی «مجموعه پرسپولیس» شامل هزاران قطعه الواح گلی با قدمتی بیش از ۲ هزار سال است، اما بر اساس یک قرارداد بلندمدت با دانشگاه شیکاگو به منظور انجام تحقیقات و ترجمه متون و مستندسازی، از سال ۱۹۳۷ در اختیار این دانشگاه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG