لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

تلاش سازمان ملل برای کسب مجوز ارسال هوایی کمک به مردم سوریه


یکی از اعضای صلیب سرخ جهانی در حال بررسی مواد و لوازم پزشکی باقی مانده در ساختمانی که هدف حمله هوایی قرار گرفته است - آرشیو
یکی از اعضای صلیب سرخ جهانی در حال بررسی مواد و لوازم پزشکی باقی مانده در ساختمانی که هدف حمله هوایی قرار گرفته است - آرشیو

در ادامه تلاش‌های بین امللی برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم جنگ زده سوریه در مناطق تحت محاصره نیروهای دولت بشار اسد و وجود برخی موانع در این زمینه، منابع آگاه از احتمال درخواست سازمان ملل متحد از دمشق برای ارسال این کمک‌ها از طریق هوا می‌گویند.

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌های سازمان ملل متحد نوشت، استفان اوبراین معاون دبیرکل این نهاد بین المللی در امور بشردوستانه روز جمعه در نشست شورای امنیت که پشت درهای بسته برگزار شد گفت سازمان ملل چنین درخواستی را به دولت سوریه ارائه خواهد داد.

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد، حدود ۶۰۰ هزار نفر از مردم سوریه در ۱۹ منطقه سراسر آن کشور در محاصره طرف های مختلف درگیر قرار دارند. دو سوم از این افراد در محاصره نیروهای دولتی و بقیه در محاصره شورشیان مسلح مخالف بشار اسد یا پیکارجویان گروه داعش هستند.

به گزارش رویترز، آقای اوبراین به اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفته است که این سازمان از دمشق خواهد خواست که مجوز ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم گرفتار در مناطقی را که امکان ارسال زمینی این کمک‌ها وجود ندارد یا با موانع سختی روبروست، صادر کند.

یکی از دیپلمات های حاضر در نشست شورای امنیت، به شرط فاش نشدن هویتش، به رویترز گفته است که استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد و میانجی دولت و اپوزیسیون سوریه نیز که برای ارائه گزارش در این نشست حضور داشت، از این ایده استقبال کرده است.

به دنبال درخواست ایالات متحده و بریتانیا برای ارسال این کمک‌ها از طریق هوا، دولت سوریه روز پنجشنبه به سازمان ملل و صلیب سرخ جهانی اجازه داد که کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه را به دست کم ۱۱ منطقه از ۱۹ منطقه تحت محاصره، ظرف ماه جاری میلادی اعزام کنند.

در طول جنگ داخلی پنج ساله سوریه، دست کم ۲۵۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. در همین حال بیش از شش میلیون و ششصد هزار در داخل کشور آواره شده، و بیش از چهار میلیون و هشتصد هزار نفر نیز مجبور به ترک سویه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG