لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری در ایران به ۴۴۰ تن رسید


آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ دوم آذر
آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ دوم آذر

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا دوم آذر ۴۴۰ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۱ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان دوم آذر ۱۸۰۵۹ نفر اعلام کرد و افزود: «از این تعداد هویت ۳۲۱۲ تن مشخص شده است.»

با ورود به آذر ماه، در سومین ماه از آغاز اعتراضات مردمی، شمار شهرهای معترض نیز به ۱۵۷ شهر افزایش یافت. ۱۴۳ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند که در این میان ۵۵۵ دانشجو بازداشت شده‌اند.

همچنین ۱۰۷۵ تجمع شهری و دانشگاهی طی اعتراضات سراسری صورت گرفته که کماکان با برخورد خشونت‌بار از سوی نیروهای امنیتی همراه بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، بخش قابل توجهی از ۱۰۷۵ تجمع در استان‌های غربی بوده و در روز سه‌شنبه شاهد حمایت از این استان‌ها در شهرهای تهران، شیراز و زاهدان بودیم.

روز گذشته در ایران شاهد صدور بیانیه‌های مختلفی بودیم که از آن جمله می‌توان به بیانیه دفتر حسینعلی منتظری اشاره کرد که از حکومت ایران خواست «اجازه برگزاری رفراندوم را صادر کند» چون به گفته بیانیه‌نویسان این «خواسته اصلی مردم شریف ایران است و با تداوم شرایط فعلی احتمال وقوع جنگ داخلی وجود دارد.»

کانون نویسندگان ایران نیز در بیانیه‌ای سرکوب سازمان‌یافته در شهرهای کردنشین و دیگر شهرهای ایران به دست نیروهای امنیتی را محکوم کرد و خواستار رساندن صدای مقاومت مردم کرد به جهانیان شد.

اساتید دانشگاه چمران اهواز نیز طی بیانیه‌ای خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی، رفع ممنوع‌الورودی دانشجویان، عدم برخورد خشن و ورود نیروهای امنیتی به دانشگاه شدند.

در تجمعات اعتراضی دانشجویان در دانشگاه‌های کشور نیز بیانیه هایی مبنی بر تداوم اعتراضات تا رسیدن به خواسته‌های مردم منتشر کردند.

XS
SM
MD
LG