لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

رزمایش مشترک سالانه آمریکا و کره جنوبی آغاز شد


رزمایش مشترک سال گذشته آمریکا و کره جنوبی
رزمایش مشترک سال گذشته آمریکا و کره جنوبی

آمریکا و کره جنوبی رزمایش مشترک سالانه «جوجه عقاب» را آغاز کردند.

این رزمایش، روز یکشنبه ۱۲ فروردین و با یک ماه تاخیر به دلیل برگزاری المپیک زمستانی و فرصت دادن به ایجاد شرایط از سرگیری گفتگوهای دو کره برگزار می شود.

در رزمایش سالانه «جوجه عقاب»، نیروهای مشترک هوایی، زمینی و دریایی، و نیروهای عملیات مشترک دو کشور آمریکا و کره جنوبی مشارکت دارند و یک ماه ادامه دارد.

رزمایش کامپیوتری شبیه سازی شده «تصمیم کلیدی» از نیمه ماه آوریل به مدت دو هفته ادامه می یابد. پیشتر سخنگوی پنتاگون اعلام کرده بود که ۲۳۷۰۰ نیروی نظامی آمریکا همراه با ۳۰۰ هزار نظامی کره جنوبی در این رزمایش شرکت خواهند داشت.

مقامهای نظامی در سئول گفته اند دامنه عملیات رزمایش امسال به پای سالهای پیش نمی‌رسد.

رزمایش‌های «جوجه عقاب» و «تصمیم کلیدی» هرساله درماه مارس برگزاری می شد، اما امسال به خاطر تصمیم کره شمالی به شرکت در المپیک زمستانی و پارالمپیک در ماههای فوریه و مارس، برگزاری آنها با تاخیر انجام شد.

کره شمالی از دیرباز آمریکا و کره جنوبی را متهم می‌کرده است که در نظر دارند به آن کشور حمله کنند. امسال، اما، پیونگ یانگ در این باره سکوت کرده است.

مقام‌های کره جنوبی می‌گویند کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ماه مارس در دیدار با هیاتی بلند پایه کره جنوبی از پیونگ یانگ گفته بود موقعیت دوکشور آمریکا و کره جنوبی درباره رزمایش آینده را درک می کند.

رزمایش جاری تقریبا زمانی پایان می یابد که رهبران کره شمالی و جنوبی در تاریخ ۲۷ ماه آوریل با یکدیگر دیدار می کنند. این نخستین دیدار رهبران دو کشور در طول یک دهه خواهد بود.

در دیدار کیم جونگ اون با مون جای این، رهبران دو کره در مورد پاکسازی این شبه جزیره از جنگ افزارهای هسته ای، و بهبود مناسبات دوهمسایه گفتگو خواهد شد.

پیشتر، انتشار خبر تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر پذیرش دعوت رهبر کره شمالی برای دیدار و گفت‌وگوی مستقیم، با استقبال جهانی روبرو شد، به طوری که چین و اتحادیه اروپا، شرکای پیونگ یانگ و واشنگتن، تمایل طرفین را برای رسیدن به توافق دیپلماتیک ستوده و سوئیس نیز برای کمک اعلام آمادگی کرد.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری کره جنوبی، در واشنگتن پیام رهبر کره شمالی را به کاخ سفید ابلاغ کرد و گفت کیم جونگ اون گفته است اگر بتواند با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند، می‌توان در مورد شبه جزیره کره به نتیجه‌ای عمده رسید. دعوتی که با واکنش مثبت دونالد ترامپ روبرو شد و گفت آن را می‌پذیرد.به گزارش رویترز به نقل از رسانه‌های چین، شی جین پینگ رئیس جمهوری آن کشور در گفت‌وگوی تلفنی با پرزیدنت ترامپ اشتیاق او برای حل دیپلماتیک بحران کره شمالی را ستود و گفت امیدوار است همه طرف‌ها بتوانند حسن نیت خود را نشان داده و از اقداماتی که وضعیت پیش آمده را به خطر اندازد پرهیز کنند.

رئیس جمهوری ایالات متحده – که پیشتر از پکن خواسته بود برای وادار کردن پیونگ یانگ به مذاکره برای توقف برنامه‌های هسته‌ای و موشکی اش از نفوذ اقتصادی و روابط سنتی خود استفاده کند - روز سه‌شنبه با بیان این که تحریم‌ها عامل عمده تمایل کره شمالی به گفت‌وگو است، از کمک چین نیز در این ارتباط تقدیر کرد.

در همین رابطه هفته پیش تایید خبر دیدار «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی از چین تحولی چشمگیر پیش از دیدار و گفتگوی او با پرزیدنت دونالد ترامپ عنوان شده است. سفری که به گفته رسانه های رسمی چین، عزم کیم جونگ اون برای پاک کردن شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی و همچنین تعهد و آمادگی او برای دیدار با پرزیدنت ترامپ را به ارمغان داشته است.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: ایالات متحده در تماس تنگاتنگ با متحدینش کره جنوبی و ژاپن است، ما این سفر را نشانه ای از کارآمد بودن کمپین فشار حداکثری بر کره شمالی می دانیم، این مساله منجر به ایجاد فضای مناسب برای گفتگو با کره شمالی شده است.

در این بیانیه آمده که رئیس جمهوری چین، پرزیدنت ترامپ را از محتوی دیدارشان مطلع کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG