لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

چرا گفته می‌شود رهبر کره شمالی به چین رفته است؛ قطار مشکوک


این قطاری است که ضد گلوله و تحت تدابیر امنیتی وارد چین شده است.
این قطاری است که ضد گلوله و تحت تدابیر امنیتی وارد چین شده است.

رسانه های معتبر خبری گزارش می دهند که به احتمال قوی رهبر کره شمالی در سفری از پیش اعلام نشده روز دوشنبه به پکن رفته است تا پیشاپیش دیدار با رئیس جمهوری آمریکا، با رهبران چین گفتگو کند.

سی ان ان به نقل از یک منبع که اطلاعات دقیقی در باره کره شمالی دارد، خبر داد که سرپرستی هیات نمایندگی بلندپایه کره شمالی را که اواخر روز دوشنبه با راه آهن به چین رفته است کیم جونگ اون رهبر کره شمالی شخصا برعهده دارد.

شایعه ها از آنجا قوت گرفت که ویدیوهائی از قطار راه آهن متعلق به خاندان حاکم بر کره شمالی هنگام ورود به پکن را نشان می دهد. پیشتر بلومبرگ گزارش داد مسافر این قطار، رهبر کره شمالی است. اما هنوز کره شمالی یا چین این خبر را تایید نکرده اند.

گفته می شود هدف دیدار، تقویت مناسبات پیونگ یانگ با پکن است.

اگر «کیم جونگ اون» به پکن رفته باشد، این نخستین سفر خارجی رهبر جدید کره شمالی از سال ۲۰۱۱ و به قدرت رسیدن در پی درگذشت پدرش کیم جونگ ایل خواهد بود.

راج شاه سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در پاسخ به پرسش مربوط به بازدید «کیم جونگ اون» از پکن گفت «نمی دانیم که خبر اساسا درست باشد»

رسانه های چین و کره شمالی در باره این سفر اطلاع رسانی نکرده اند.

چین متحد دیرین و سنتی کره شمالی است اما پس از آنکه کیم جونگ اون شماری از سران کشور که دوستان پکن بودند، را برکنار کرد مناسبات دو کشور دچار تنش شد.

آزمایشهای موشکی سال ۲۰۱۷ موجب خشم پکن شد و همراه با کشورها ی دیگر به تحریمهای گسترده ای علیه کره شمالی رای داد.

پکن در این اواخر نگران بود که مبادا دیدار رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری آمریکا موجب کنار نهاده شدن چین از مسائل منطقه ای خاصه روابط با کره شمالی و آمریکا و تحول عظیم در ژئوپلیتیک جنوب خاوری آسیا شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG