لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۰

اسنودن: «از احدی کمک نگرفتم»


ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین سازمان اطلاعاتی آمریکایی که در پی افشای اطلاعات و اسناد محرمانه به روسیه پناهنده شده، اتهامات تازه علیه خود را رد کرده است.

اتهامات تازه ای که به اسنودن زده شده، آن است که وی جاسوس روسیه بوده است. طی مصاحبه تازه ای که مجله معتبر آمریکایی نیویورکر با بهره گیری از روش های مجازی محرمانه با اسنودن انجام داده، وی گفته است:«این که عده ای می گویند من جاسوس روسیه بوده ام، مسخره است. من از احدی کمک نگرفتم، چه رسد به دولتی.»

طی روزهای اخیر، عده ای از قانونگذاران آمریکایی بدون آن که سند یا مدرک متقنی برای اتهامشان ارائه دهند، گفته اند اسنودن از کمک دولت کشوری بیگانه برخوردار بوده است.
دولت آمریکا می گوید اسنودن پیش از خروج از کشور، یک میلیون و ۷۰۰ هزار مدرک محرمانه را از خزانه اسناد محرمانه محل خدمتش در هاوایی به سرقت برده است.

مایک راجرز، عضو کمیته عملیات امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا، می گوید پناهنده شدن اسنودن به روسیه و اقامت وی در آن کشور تصادفی نیست.

در گفت و گوی تازه اش با نشریه نیویورکر، ادوارد اسنودن این اتهام را رد کرد و گفت که پیش از تقاضای پناهندگی به روسیه، قصد داشته از یکی از کشورهای آمریکای لاتین پناهندگی بخواهد.

اسنودن گفته است قصدش این بوده که پس از خروج از هنگ کنگ، موقتا در روسیه اقامت کند و بعد به آمریکای لاتین پناهنده شود، اما دولت روسیه وی را ۴۰ روز در فرودگاهی در مسکو نگاه داشت و دولت آمریکا نیز گذرنامه اش را باطل کرد، از این روی ناگزیر به پناه گرفتن در روسیه شد.

اسنودن در ادامه این مصاحبه و در توجیه جاسوس نبودنش، گفته است:«با جاسوس ها بهتر از اینها رفتار می شود [که با من شد].»
XS
SM
MD
LG