لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۱

برگزاری مراسم سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده (چپ) و میشل اوباما بانوی اول آمریکا در مراسم یادبود سیزدهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر - ۲۰ شهریور ۱۳۹۳
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده (چپ) و میشل اوباما بانوی اول آمریکا در مراسم یادبود سیزدهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر - ۲۰ شهریور ۱۳۹۳

همزمان با اوج‌گیری تلاش‌های دولت آمریکا برای تشکیل و رهبری یک ائتلاف بین‌المللی علیه گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی به عنوان بزرگترین تهدید تروریستی جاری علیه ایالات متحده، رئیس جمهوری آمریکا در دو مراسم جداگانه به مناسبت سیزدهمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به ایالات متحده آمریکا شرکت می‌کند.

باراک اوباما، همراه با همسرش میشل اوباما و جو بایدن معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، بامداد پنجشنبه در محوطه چمن جنوبی کاخ سفید در لحظه‌ای که نخستین هواپیمای ربوده شده به یکی از برج های مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک برخورد کرد، یک دقیقه سکوت کردند.

پرزیدنت اوباما و بانوی اول آمریکا همچنین در مراسمی در وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، حضور پیدا می‌کنند. جایی که سومین هواپیمای ربوده شده توسط گروه تروریستی القاعده به مجتمع وزارت دفاع برخورد کرد و موجب کشته شدن صدها نفر شد.

در نیویورک، بازماندگان حدود ۳ هزار نفر که در فروریختن برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی جان خود را از دست دادند، مراسم سالانه قرائت اسامی عزیزان از دست رفته خود را برگزار می‌کنند.

بزرگداشت قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر در شهر شنکسویل در ایالت پنسیلوانیا نیز برگزار می‌شود؛ در جایی که چهارمین هواپیمای ربوده شده، پیش از آن که به هدف احتمالی خود در واشنگتن دی سی برسد، سقوط کرد. در جریان مراسم، مدال طلای کنگره برای نخستین بار به افتخار مسافران و خدمه هواپیمای پرواز شماره ۹۳ اهدا خواهد شد.

کمیسیون تحقیق حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی (۱۳۸۰ خورشیدی) به این نتیجه رسید هواپیما در حالی که مسافران با ربایندگان آن برای به دست گرفتن دوباره کنترل آن درگیر شده بودند، سقوط کرد. محل سقوط هواپیما، به افتخار مسافران و خدمه هواپیما، به یک بنای یادبود ملی تبدیل شده است.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی به کارمندان وزارت امور خارجه ، ۱۱ سپتامبر را «روزی سخت در تقویم» که هیچکس آن را فراموش نمی‌کند، توصیف کرد.

آقای کری همچنین حمله دوسال پیش به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی، که در جریان آن چهار عضو وزارت امور خارجه از جمله کریس استیونس سفیر ایالات متحده در آن کشور کشته شدند، را یادآور شد.

مراسم روز پنجشنبه، پس از آن برگزار می‌شود که پرزیدنت اوباما شامگاه چهارشنبه استراتژی دولت آمریکا برای مبارزه با تروریست‌هایی افراطی در عراق و سوریه را اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG