لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

افتتاح موزه یادبود ۱۱ سپتامبر در آمریکا


​مراسم افتتاح یک موزه جدید در شهر نیویورک آمریکا، به منظور یادبود حملات تروریستی که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ علیه برج های تجارت جهانی صورت گرفت، روز پنجشنبه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده، برخی از نجات یافتگان، امدادگران و بستگان قربانیان آن حادثه مرگبار، در مراسم افتتاحیه «موزه ملی یادبود ۱۱ سپتامبر» شرکت داشتند.

آقای اوباما در سخنرانی مراسم افتتاحیه، این موزه را «مکان مقدس التیام و امید» توصیف کرد که هم اصل حادثه را روایت می کند و هم روحیه والا و حس مسئولیت همگانی در کمک به دیگران، که پس از وقوع حملات شکل گرفت را نشان می دهد.

رییس جمهوری آمریکا در ادامه گفت «برای من افتخاری است که در این مراسم همراه شما هستم، برای یادبود آن واقعه، و از همه مهم تر برای تایید آن روحیه راستین که در ۱۱ سپتامبر از خود نشان دادید، عشق، شفقت و فداکاری، که برای همیشه در قلب های این ملت باقی خواهد ماند.»

مجموعه ای از عکس ها و فیلم های هولناکی از حمله به مرکز تجارت جهانی، آتش سوزی و پریدن مردم از پنجره های ساختمان به پایین از طبقات فوقانی آسمان خراش های دوقلو و فرو ریختن آن، بخشی از این نمایشگاه است که هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار می دهد.

اختلاف بر سر طرح موزه، تاخیر در عملیات ساخت و ساز، و این که آیا باید اجساد برخی از قربانیان در اعماق بنای جدید یا محدودۀ آن دفن شود، کار تکمیل آن را با مشکل روبرو کرده بود.

مایکل بلومبرگ، شهردار پیشین نیویورک می گوید این طرح برای کسانی که به تماشای آن می آیند پرمعنا است. موزه محلی است که آنها می توانند ۱۱ سپتامبر و وقایع رخ داده در آنجا را، از طریق نگاهی به زندگی کسانی که کشته شدند و زندگی کسانی که برای کمک به آنجا شتافتند، درک کنند.

محل موزه کاملا در اعماق زمین قرار دارد. تکه های عظیم از آهن های درهم پیچیده شده ای که از برج ها برجای مانده و نیز حدود ۱۰ هزار قطعه از آثار باقی مانده از حملات و پیامد های آن به نمایش گذاشته شده است.

جو دانیلز رییس موزه می گوید: «شما، بدون آن که احساس کنید مفهوم انسانیت را بهتر درک کرده اید، از این موزه خارج نخواهید شد.»

جورج بوش رییس جمهوری پیشین ایالات متحده نیز در بیانیه ای که در این ارتباط منتشر کرد می گوید ساخت موزه این تضمین را به ما می دهد که ملت ما همواره درس هایی که از ۱۱ سپتامبر گرفته است را به یاد خواهد داشت.

درهای این موزه، چهارشنبه هفته آینده (۲۱ ماه مه) به روی عموم باز خواهد شد. برای ساخت آن، که چندین سال به طول انجامید، حدود ۷۰۰ میلیون دلار هزینه شده است.
XS
SM
MD
LG