لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

دو سناتور ارشد آمریکایی به مصر می روند


دو سناتور ارشد آمریکا می گویندرئیس جمهوری آمریکا از آنها خواسته هفته آینده به مصر بروند.
سناتور لیندزی گراهام روز سه شنبه گفت او و سناتور مک کین امیدوارند بعد از حل مسائل تدارکاتی به مصر بروند. این هر دو سناتور عضو کمیته خدمات نظامی سنای آمریکا هستند.

بحران مصر سوالی درباره ادامه کمک ۱.۵ میلیارد دلاری سالانه آمریکا به این کشور را مطرح کرده است. هفته گذشته دولت اوباما گفت برکناری مرسی از قدرت توسط ارتش را «کودتا» نمی داند تا اجازه یابد به کمک مالی خود به این کشور ادامه دهد.
(بر طبق قوانین آمریکا اگر یک رهبر منتخب از سوی ارتش و توسط «کودتا» از مقام خود برکنار شود، دولت آمریکا باید کمکهای خود به آن رژیم را قطع نماید)

تا کنون نزدیک به ۲۰۰ نفر در مصر در خشونتهای بعد از برکناری مرسی از قدرت توسط ارتش در سوم ژوئیه گذشته، کشته شده اند که بسیاری از آنها از حامیان رئیس جمهوری برکنار شده هستند.

ارتش مصر، علاوه بر برکناری مرسی از قدرت، قانون اساسی تهیه شده توسط اسلامگراها را نیز ملغی کرده است.

دولت موقت در نظر دارد ظرف ۵ ماه رفراندومی درباره قانون اساسی به عمل بیاورد، انتخابات پارلمان را برگزار کند و به دنبال آن انتخابات ریاست جمهوری انجام شود.

روز دوشنبه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با آقای مرسی دیدار کرد. این نخستین تماس یک دیپلمات خارجی با محمد مرسی از بعد از برکناری اش توسط ارتش بود. آقای مرسی در محل نامعلومی نگهداری می شود.
XS
SM
MD
LG