لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۲

بررسی قطع کمک نظامی به مصر در سنای آمریکا


سناتورهای جمهوریخواه آمریکا خواهان شفافیت بیشتر درکمک نظامی یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون دلاری به مصر شده اند.

رویترز می گوید درحالی که مقامات آمریکایی چگونگی پاسخ به بحران مصر را بررسی می کنند، رند پال، سناتور ایالت کنتیکت و عضو کمیته مناسبات خارجی، متممی به لایحه بودجه ترابری سنا پیشنهاد کرده است که، براساس قانون ممنوعیت کمک نظامی به کشورهایی که کودتاهای نظامی را تجربه کرده اند، به کمک نظامی به مصر پایان می دهد و پول را به پروژه های زیربنایی تغییر جهت خواهد داد.

گزارش رویترز به نقل از منابع سنا حاکی است که احتمال می رود متمم در این هفته به رای گذاشته شود. این اقدام چند روز پس از آن صورت می گیرد که کمیته تخصیص اعتبارات سنا رای داد ادامه کمک به مصر به شرایطی موکول شود.

کاخ سفید روز دوشنبه خونریزی روز جمعه در مصر را، که بنا به گزارش ها در آن نیروهای امنیتی دست کم ٨٠ تن از طرفداران محمد مرسی را کشتند، محکوم کرد اما گفت در مورد تعلیق کمک نظامی گامی برنداشته است.

پال همچنین درنامه ای به رییس کمیته مناسبات خارجی سنا خواست مقامات ارشد وزارت امورخارجه آمریکا درباره وضعیت مصرتوضیح دهند. او گفت جهتی که کشور در آن پیش می رود مستقیما بر سیاست آمریکا در منطقه ای که اهمیتی عمیق و دیرپا برای اقتصاد وامنیت ایالات متحده دارد تاثیر خواهد گذاشت.
XS
SM
MD
LG