لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۷

آمریکا و تحولات مصر


آمریکا عمیقا نگران خونریزی و خشونت اخیر در قاهره و اسکندریه است که ده ها کشته و بیش از یک هزار مجروج بر جا گداشته است. از آغاز برکناری محمد مرسی رییس جمهوری مصر توسط ارتش این کشور در سوم ژوئیه بیش از ۲۶۰ تن کشته شده اند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای کتبی این وضع را لحظه ای حساس برای مصر توصیف کرد و گفت: «بیش از دو سال پیش انقلابی آغاز شد. حکم نهایی هنوز صادر نشده است، اما آنچه اینک اتفاق میافتد برای همیشه بر آن اثر خواهد گذاشت.»

در این جوّ فوق العاده بی ثبات، مقامات مصر از نظر قانونی و اخلاقی متعهد هستند به حق تجمع صلحجویانه و آزادی بیان احترام بگذارند. هر دو عناصر اساسی روند دمکراتیک فراگیری که آنها آشکارا حمایت کرده اند هستند.

خشونت نه فقط روند آشتی و دمکراسی در مصر را به عقب می کشد، بلکه تاثیری منفی برثبات منطقه ای خواهد داشت.

در این مقطع حساس، اساسی است که نیروهای امنیتی و دولت موقت عدلی منصور، رئیس جمهوری موقت و محمد البرادعی معاون رییس جمهوری به حق اعتراض صلحجویانه، از جمله تظاهرات نشسته جاری احترام بگذارند.

ایالات متحده آمریکا توصیه می کند تحقیقات مستقل وبی طرفانه ای درباره رویدادهای اخیر انجام گیرد و تمام رهبران مصر در سراسر طیف سیاسی را دعوت می کند برای کمک به کشور در دور شدن از لبه پرتگاه بی درنگ دست بکار شوند.
مصر نیازی فوری به روند سیاسی فراگیری دارد که دسترسی به هدف تشکیل یک دولت منتخب پایبند به کثرت گرایی و شکیبایی راعملی کند.

مصریانی که در ٢٠١١ و ٢٠١٣ به خیابان ها ریختند خواهان چنین نتیجه ای برای آینده کشور و آرمانهایشان بودند.

گفت وشنود سیاسی، که مقامات دولت موقت حمایت کرده اند، شرکت کنندگانی را ایجاب می کند که نماینده تمام بخش های جامعه سیاسی مصر باشند.

برای ممکن ساختن چنین گفت و شنودی، آمریکا می خواهد به بازداشت های خودسرانه پایان داده شود. این تنها راهی است که مصر را در مسیر آینده ای دمکراتیک قرار می دهد.
XS
SM
MD
LG