لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

پرسش سناتورهای آمریکا از وزیر دفاع: آیا ایران پول دریافتی را صرف امور نظامی کرده است؟


اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا - آرشیو
اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا - آرشیو

۱۷ سناتور آمریکایی در نامه ای خطاب به اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده از او پرسیده اند آیا ایران از پول های پرداختی آمریکا در جهت «گسترش فعالیت های نظامی و کمک به تروریسم» استفاده کرده است.

آنها در این نامه نوشته اند، پیشتر در سال جاری دولت آمریکا یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار پول نقد به ایران داد و همانطور که ما قبلا گفته ایم، گزارش هایی موجود است مبنی بر این که ایران این پول را در بودجه نظامی خود وارد کرده است.

سناتورهای امضاکننده این نامه از جمله تد کروز، کلی آیوت، تام کاتن، جانی آیزکسون، مارک کرک، کوری گاردنر و مارکو روبیو همچنین نوشته اند که هدف از ارائه پول نقد به تهران دور زدن موانع ناشی از تحریم های مالی ایران بوده است.

آنها می گویند «تقریبا اطمینان دارند که ایران با دور زدن تحریم تسلیحاتی، دست به خرید اسلحه برای سپاه پاسداران، گروه تروریستی حزب الله و یا رژیم مرگبار اسد در سوریه زده است.»

نویسندگان نامه فوق ابراز نگرانی عمیق کرده اند که پول مالیات دهندگان آمریکایی مستقیما به جیب «حامی اصلی تروریسم در جهان» واریز شده و این پول در نهایت ایران را تحکیم می کند و در نتیجه آن سربازان آمریکایی و متحدان واشنگتن با دشمنان قوی تر و مجهزتری روبرو خواهند شد.

به عقیده آنها پول پرداخت شده، بویژه پس از به اجرا درآمدن توافق اتمی، مشکل آفرین تر است و می گویند «جدای حمایت از حزب الله و (بشار) اسد، ایران از ژانویه گذشته ۱۰ ملوان آمریکایی را بازداشت کرده، چندین بار دست به آزمایش موشک بالیستیک زده، بارها برای کشتی های آمریکایی مزاحمت ایجاد کرده، و شهروندان آمریکایی را زندانی کرده است.»

سناتورهای آمریکایی در پایان با طرح شش پرسش خواستار پاسخ کتبی اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG