لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

باب کورکر: رئیس جمهوری بعدی باید ابتدا تخلفات ایران از توافق را بررسی کند


باب کورکر رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا - آرشیو
باب کورکر رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا - آرشیو

باب کورکر رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در گفتگو با صدای آمریکا درباره موضوعات مختلف، از جمله مذاکرات صلح سوریه و توافق اتمی با ایران، سخن گفت.

این سناتور جمهوریخواه گفت از مذاکرات دیپلماتیک برای رسیدن به صلح در سوریه استقبال می کند، اما خیلی مشکل است که نتیجه این مذاکرات، توقف کشتارها در سوریه و خروج بشار اسد از قدرت باشد.

سناتور کورکر با اشاره به اقدامات روسیه در سوریه گفت با توجه به پیروزی هایی که بشار اسد در صحنه جنگ بدست آورده است، فضا در سوریه به گونه ای نیست که بشار اسد بخواهد داوطلبانه قدرت را ترک کند.

وی که از منتقدان سرسخت توافق جامع اتمی قدرت های جهانی با ایران بوده است، در مورد مخالفتش با توافق گفت، ایران اکنون به منابع زیادی دسترسی دارد که قبلا به دلیل تحریم ها در اختیار نداشت، و اکنون می تواند به تحقیق و توسعه با هدف رسیدن به سلاح اتمی ادامه دهد.

سناتور کورکر گفت البته می خواست که این توافق اتمی موفق شود، ولی از زمان اجرای آن، با آزمایش موشک بالیستیکی ایران مقاومتی صورت نگرفت، چرا که به گفته او، اروپا منافع اقتصادی زیادی [در ایران] می بیند.

به گفته او، روسیه و چین که همراه ایالات متحده با ایران مذاکرات اتمی داشتند، در حال معاملات تسلیحاتی و نفتی با تهران هستند و مقاومت زودهنگامی با اقدامات ایران شاهد نیستیم.

آقای کورکر اضافه کرد "من می خواهم این [توافق با ایران] موفق باشد ... فرستادن این علامت به ایران که تخلفات [از توافق] مورد توجه خواهد بود، تنها راهی است که توافق می تواند موفق باشد."

صدای آمریکا از باب کورکر پرسید، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است توافق با ایران به سختی و به شدت اجرا خواهد شد و اگر لازم باشد تحریم ها علیه ایران به سرعت باز می گردد؛ آیا شما این را قبول ندارید؟

باب کورکر در پاسخ گفت: "تنها نگاه کنید که چه اتفاقی تا به حال افتاده است، آیا شرکای ما در مقابل آزمایش های موشک بالیستیک از خود مقاومتی نشان دادند؟ خیر، این کار را نخواهند کرد، مگر آن که چیز عجیب و غریبی باشد ... من فکر می کنم کنگره آمریکا، در اقدامی فراحزبی، باید محکم بایستد تا چنین چیزی اتفاق نیافتد."

خبرنگار صدای آمریکا به این که برخی از متحدان واشنگتن در رسیدن به توافق اتمی با ایران، شریک آمریکا در مذاکرات اتمی بودند، اشاره کرد و از باب کورکر درباره برخی از جمهوریخواهان در سنای آمریکا پرسید که گفته اند توافق اتمی با ایران باید لحظه ای که سال آینده میلادی یک رئیس جمهوری جدید وارد کاخ سفید می شود پاره شود، آیا این اقدام عملی است؟ باب کورکر در پاسخ گفت که از متحدان آمریکا "مأیوس" شده است، و در ادامه گفت "منافع اقتصادی زیادی باعث تصمیم گیری های آنها در ارتباط با ایران شده است."

به گفته سناتور کورکر، زمانی که یک رئیس جمهوری جدید در آمریکا روی کار آمد، عاقلانه ترین کار این است که او ابتدا به تخلفات ایران از توافق نگاه کند و سپس تصمیم گیری کند.

باب کورکر گفت همه می خواهند خود را سختگیر نشان دهند، اما هر رئیس جمهوری می خواهد موقعیت با ایران را ارزیابی کند و ببیند بهترین روش بازداشتن ایران از تسلیحات اتمی چیست.

XS
SM
MD
LG