لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

چرا انتخابات برای کرسی سناتوری آلاباما برای جمهوریخواهان مهم است


آقای مور با اتهامات جنسی روبرو شده و او آنها را رد می کند.
آقای مور با اتهامات جنسی روبرو شده و او آنها را رد می کند.

پنج روز دیگر قرار است انتخابات در ایالات آلاباما در آمریکا برگزار شود که نتیجه آن می تواند در آرایش سیاسی واشنگتن و عملکرد دولت پرزیدنت ترامپ تاثیر زیادی داشته باشد. قرار است سناتور این ایالت انتخاب شود.

در حالی که سنا ۵۲ به ۴۸ در اختیار جمهوریخواهان بود، جف سشنز، سناتور آلاباما از ژانویه سال گذشته به عنوان وزیر دادگستری به کاخ سفید رفت. همین اکثریت جمهوریخواهان را شکننده کرد. جمهوریخواهان معمولا در ایالت آلاباما پیروز می شوند اما اینبار شرایط کمی برای آنها دشوار شده است.

نامزد کلاسیک جمهوریخواهان

نامزد جمهوریخواهان در این ایالت «روی مور» است که از مقام های قضایی سابق این منطقه است. او از نظر دیدگاهها یک نامزد ایده آل و کلاسیک جمهوریخوانهان است. با همجنسگرایی مخالف است، ضد سقط جنین است و از این که به دین کمتر توجه می شود، اعتراض دارد.

شش ماه پیش، پیروزی او راحت تلقی می شد اما اکنون کار او مشکل شده است. او در چند ماه اخیر با اتهام چند زن روبرو شده که می گویند مور به آنها تجاوز کرده است. یک مورد، زنی است که می گوید آقای مور در سی سالگی و زمانی که تازه وارد سیستم قضایی شده بود به او تجاوز کرد. خود آقای مور این اتهامات را رد می کند.

چندین زن علیه آقای مور شهادت داده اند که توسط او مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.
چندین زن علیه آقای مور شهادت داده اند که توسط او مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.

جدل دموکراتها و جمهوریخواهان

این موضوع بر نحوه حمایت رئیس جمهوری از او نیز تاثیر گذاشت. پرزیدنت ترامپ در یک ماه گذشته ابتدا حاضر نشد از او حمایت کند، بعد او گفت که مور اتهامات را رد کرد و در نهایت از او حمایت کرد.

روز پنجشنبه «ال فرانکن» سناتور دموکرات مینه‌سوتا که با ادعای آزار جنسی روبرو شده، اعلام کرد کناره گیری می کند. او در سخنان خود در سنا از پرزیدنت ترامپ و حزب جمهوریخواه انتقاد کرد.

آقای فرانکن از سوی هم حزبی های خود تحت فشار بود که کناره بگیرد. او گفت در حالی کناره گیری می کند که حزب رقیب برای یک متهم به آزار جنسی، حمایت و کارزار انتخاباتی راه انداخته است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود جمهوریخواهان نمی توانند شاهد حضور یک دموکرات به جای او باشند، خواستار رای مردم به آقای مور شد. پیشتر چند طرح رئیس جمهوری آمریکا به این دلیل که نتوانست رای لازم را داشته باشد، از دستور کار سنا خارج شده بود. آقای ترامپ امیدوار است با رای همه جمهوریخواهان بتواند سیاست هایی چون قانون مالیات، مهاجرت و بیمه همگانی را اصلاح کند.

با وجود این ادعاها، بسیاری از رای دهندگان شک و تردیدی در انتخاب خود ندارند و این ادعا ها را زیر سئوال برده اند.

برخی هواداران آقای مور این اتهامات را قبول ندارند.
برخی هواداران آقای مور این اتهامات را قبول ندارند.


رقیب آقای مور، «داگ جونز» نامزد حزب دموکرات است که سابقه حضور در مقام های قضایی از جمله دادستانی در ایالت آلاباما را دارد. وی در سال ۱۹۹۷ توسط بیل کلینتون منصوب شد. وی در دور مقدماتی توانست ۶۶ آرا را در بین هم حزبی های خود کسب کند و اکنون در نظرسنجی ها وضعیت بدی ندارد.

برخی جمهوریخواهان از آقای مور خواسته بودند کناره گیری کند و اکنون قانونگذاران می گویند در صورت برنده شدن مور، او با تحقیقات کمیته امور اخلاقی سنا روبرو خواهد شد. اما این که آیا او به این مرحله می رسد یا خیر، امری است که مردم آلاباما تعیین خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG