لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

سناتور دموکرات آمریکا که به آزار جنسی متهم شده بود، کناره‌گیری می‌کند


ال فرانکن، سناتور مینه سوتا در روزهای اخیر با چند اتهام مزاحمت جنسی مواجه شده بود.
ال فرانکن، سناتور مینه سوتا در روزهای اخیر با چند اتهام مزاحمت جنسی مواجه شده بود.

«ال فرانکن» سناتور دموکرات از ایالت مینهسوتا آمریکا که در هفته های اخیر به چند مورد آزار جنسی از سوی زنان متهم شده، اعلام کرد در روزهای آینده کنار می رود.

در دو ماه اخیر زنان زیادی علیه چهره های صاحب نفوذ بخصوص هنر و سینما اتهاماتی وارد کردند، اما ماجرای آزار جنسی «ال فرانکن» از یک ماه پیش به رسانه ها راه یافت.

«لیان توئیدن» مجری رادیویی در لس آنجلس اخیرا با انتشار عکسی از سال ۲۰۰۶ اعلام کرد فرانکن بدون رضایت او اقدام به بوسیدن و دستمالی او کرد.

عکسی که فرنکن در آن به آزار جنسی و بد رفتاری متهم شده بود.
عکسی که فرنکن در آن به آزار جنسی و بد رفتاری متهم شده بود.

​این دو پیش از این در یک تور کمدی با یکدیگر همکاری کرده اند. یک بار و در جریان سفر به افغانستان برای اجرای این شوی کمدی هم، در حالی که خانم توئیدن خواب بوده، فرانکن با ادای گرفتن سینه های خانم توئیدن، عکسی به یادگار گرفته است. این اتفاق دو سال پیش از پیروزی فرانکن در انتخابات سنا افتاد. او بعد از این وقایع به سیاست وارد شد و از جمله سناتورهای صاحب نفود دموکرات شد.

پس از این بود که «ال فرانکن» سناتور مینه‌سوتا، بابت بوسیدن بی اجازه و ادای دستمالی یک مجری تلویزیونی در یک عکس در سال ۲۰۰۶ عذرخواهی کرد، اما موارد دیگری نیز گزارش شد تا در نهایت آقای فرانکن تصمیم گرفت کناره گیری کند.

آقای فرانکن در سخنرانی اعلام قصد کناره گیری، از حمایت پرزیدنت ترامپ از «روی مور» نامزد انتخابات سنا در آلاباما انتقاد کرد. آقای مور به چند مورد آزار جنسی متهم است و آن را رد می کند اما رئیس جمهوری آمریکا گفته بود حزب جمهوریخواه نیاز به کرسی او دارد و از او در نهایت حمایت کرد.

در یک هفته اخیر حدود سی دموکرات سنا از فرانکن خواسته بودند استعفا دهد. حزب دموکرات در حال حاضر ۴۸ سناتور دارد و با استعفای فرانکن، وضعیت آنها باز دشوار می شود. اکثریت سنا در دست جمهوریخواهان است.

طی سال گذشته، بعد از طرح شدن ادعای زنانی مبنی بر آزار جنسی از سوی کارفرمایان و افراد صاحب نفوذ، این هشتگ به مرور فراگیر شد و باعث شد تا عده زیادی علیه اغلب این مردان اظهارات تکان دهنده ای بیان کنند. بعد از این بود که افرادی مانند هاروی واینستین، کوین اسپیسی در عالم سینما و چارلی رز و مت لاور در دنیای رسانه به خاطر آنچه آزار و اذیت جنسی عنوان شده بود، مشاغل خود را از دست دادند.

پیش از این، «جان کانیرز جونیور» با سابقه ترین نماینده در کنگره آمریکا و نماینده دموکرات کنگره در مجلس نمایندگان آمریکا که با اتهامات جنسی روبرو شده، گفت قصد کناره گیری دارد.

سران حزب دموکرات پیشتر از او خواسته بودند از عضویت در مجلس کناره گیری کند و او بالاخره این درخواست را پذیرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG