لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۷

ژنرال دمپسی: ثبات در خاور میانه نمی‌تواند از خارج به آن تحمیل شود


Catholic penitents of the Ujue Virgin carrying a crucifix decorated with flowers take part in a pilgrimage from Tafalla and other villages to the small town of Ujue, northern Spain.
Catholic penitents of the Ujue Virgin carrying a crucifix decorated with flowers take part in a pilgrimage from Tafalla and other villages to the small town of Ujue, northern Spain.

یک روز پس از دیدار رئیس جمهوری ایالات متحده با مقام‌های وزارت دفاع، پنتاگون، و گفتگو درباره روند مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی، دو تن از بلندپایه‌ترین مقام‌های نظامی دولت باراک اوباما در نشستی با قانون‌گذاران آمریکا استراتژی واشنگتن در مبارزه علیه داعش را تشریح کردند.

اشتون کارتر وزیر دفاع و ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، صبح روز سه‌شنبه در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا حضور یافتند و استراتژی واشنگتن برای تضعیف و در نهایت نابودی کامل گروه افراطی داعش را برای نمایندگان حاضر در جلسه توضیح دادند.

این دو مقام ارشد نظامی آمریکا، روز ۲۷ خرداد ماه نیز در جلسه مشابهی در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان شرکت کردند، که در جریان آن، اشتون کارتر گفت دولت عراق به اندازه کافی در جذب نیرو جهت آموزش برای مبارزه علیه پیکارجویان افراطی داعش موفق نبوده است.

وزیر دفاع ایالات متحده در نشست امروز نیز با تکرار همین موضوع، ۹ راهکار همزمان – از اقدامات سیاسی و نظامی گرفته تا ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه – که آمریکا برای تضعیف و در نهایت انهدام گروه افراطی داعش را به کار گرفته است را تشریح کرد.

وی همانطور که در جلسه ماه گذشته کمیته مجلس نمایندگان تاکید کرده بود، در نشست امروز کمیته سنا نیز بر اهمیت نیروهای داخلی و داوطلبان محلی در مبارزه با پیکارجویان داعش تاکید کرد و گفت ثبات در خاور میانه «نمی‌تواند از خارج به آن تحمیل شود.»

این اظهارات یک روز پس از دیدار و گفتگوی مقامات ارشد نظامی و امنیتی ایالات متحده با باراک اوباما در محل وزارت دفاع، پنتاگون، مطرح می شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده پس از آن دیدار، با تاکید دوباره بر این که مبارزه علیه داعش سریع و کوتاه نیست و نبردی طولانی خواهد بود، گفت ریشه‌کن کردن این گروه زمان می‌برد و این کاری است که نیروهای محلی، ضمن برخورداری از آموزش‌های لازم و پشتیبانی هوایی، باید انجام دهند.

آقای اوباما با تاکید بر این که ایدئولوژی ها با اسلحه شکست نمی‌خورند، بلکه با ظهور «ایده‌های بهتر» است که با شکست روبرو می‌شوند، افزود در نهایت این موضوعی نیست ایالات متحده به تنهایی برنده یا بازنده آن باشد و همه کشورها و جوامعی که تروریست‌هایی مانند داعش آنها را هدف قرار داده‌اند، باید در این باره تصمیم‌گیری کنند.

یکی از منتقدان سرسخت اوباما در کنگره، سناتور جان مک‌کین است که رویکرد و استراتژی دولت او را در مبارزه با پیکارجویان افراطی اسلام‌گرا «خودفریبی» خوانده و در جلسه روز سه شنبه خطاب به وزیر دفاع آمریکا گفت «روش ها و سطح تلاش های ما با اهدافمان همخوانی ندارد.»

سناتور مک‌کین در سخنانی در ابتدای نشست امروز گفت «هیچ دلیل قانع کننده‌ای وجود ندارد که باور داشته باشیم هر آنچه که در حال حاضر انجام می‌دهیم، برای تضعیف و نهایتا نابودی داعش کافی خواهد بود.»

این در حالی است که رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده در سخنان روز گذشته خود، خطاب به کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان گفت، اگر می‌خواهید در این تلاش به ما یاری کنید، صلاحیت آدام زوبین را در اسرع وقت تایید کنید.

باراک اوباما اواسط ماه آوریل آدام زوبین را برای معاونت وزارت خزانه‌داری در امور تروریسم و جرایم مالی، که مسئولیت قطع شریان‌های مالی داعش را نیز بر عهده دارد، معرفی کرد، که طبق قانون باید توسط سنا تایید شود.

روز گذشته همچنین اعلام شد که نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا تاکنون بیش از ۵ هزار حمله علیه مواضع داعش در عراق و سوریه انجام داده‌اند، که به گفته مقام‌های دولت ایالات متحده، برای نیروهای عراقی و همچنین گروه‌های سوری در بازپس‌گیری مناطق اشغال شده توسط داعش، کمک کننده بوده است.

XS
SM
MD
LG