لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

پنتاگون استراتژی جدید نظامی آمریکا را اعلام کرد


پنتاگون استراتژی جدید نظامی آمریکا را اعلام کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، روز چهارشنبه در جلسه خبری پنتاگون استراتژی ملی نظامی آمریکا را اعلام کرد.

در این استراتژی برنامه اتمی ایران و حمایت تهران از تروریسم جهانی همچنان به عنوان نگرانی های امنیتی آمریکا و کشورهای خاورمیانه مطرح شده است.

استراتژی جدید نظامی آمریکا، از روسیه و چین بعنوان متجاوز و تهدید کننده منافع امنیتی آمریکا نام برده و همزمان ایران و کره شمالی را در فهرست دولت هایی که نگرانی جدی آمریکا و متحدانش را موجب شده اند، قرار میدهد.

ژنرال دمپسی نسبت به چالش های رو به افزایش تکنولوژیکی و وخیم شدن ثبات جهانی هشدار داد.

او گفت: «از تاریخ انتشار آخرین استراتژی ملی نظامی در چهار سال پیش تا کنون، آشفتگی جهانی رو به افزایش گذاشته، و همزمان برخی از مزیت های نسبی ما فرسوده شده است.»

خبرنگاران در جلسه خبری از اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا سوال کردند در صورت شکست مذاکرات اتمی با ایران وضعیت استفاده ازگزینه نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران و موثر بودن آن راچگونه برآورد می کند؟

آقای کارتر در پاسخ گفت: «واقعیت های اساسی تغییری نکرده. ما کماکان اهرم های اقدام نظامی را در اختیار داریم و بدلیل اینکه رئیس جمهوری مصمم به بازداشتن ایران از دست یابی به سلاح اتمی است، از ما خواسته گزینه نظامی را حفظ کنیم.»

وزیر دفاع آمریکا گفت «البته وزیر خارجه برای رسیدن به توافق (اتمی) کار می کند و ما تحت دستورالعمل باقی هستیم.»

به گفته وزیر دفاع آمریکا گزینه نظامی برنامه اتمی ایران را چندین سال به عقب می راند ولی از بازسازی دوباره آن جلوگیری نمی کند.

ژنرال دمپسی در توضیحی افزود فرضیه این نیست که ما از اقدام نظامی تنها یک بار استفاده می کنیم و بعد آنرا کنار می گذاریم. گزینه نظامی در جای خود باقی می ماند.

ژنرال دمپسی در این جلسه گفت روسیه مکرر نشان داده که به حق حاکمیت همسایگانش احترام نمی گذارد و حاضر است برای رسیدن به اهداف خود به زور متوسل شود.

در مورد داعش ژنرال دمپسی گفت ما با متحدان برای بازداشتن و در صورت لزوم شکست دشمنان کار می کنیم و همزمان برای ساختن و رهبری یک شبکه وسیع علیه داعش تلاش می کینم.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG