لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

درخواست کمیته سنا برای پرداخت غرامت به گروگان‌های سفارت آمریکا در تهران


درخواست کمیته سنا برای پرداخت غرامت به گروگان‌های سفارت آمریکا در تهران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

بیش از ۵۰ دیپلمات آمریکایی که بیش از ۳۰ سال پیش در حمله دانشجویان موسوم به «پیرو خط امام» به سفارت ایالات متحده در ایران به گروگان گرفته شدند، ممکن است به زودی غرامت دریافت کنند؛ هرچند تنها ۳۸ نفر از این گروگان‌ها هنوز زنده‌اند.

به گزارش روزنامه آمریکایی سیاتل تایمز، یک کمیته سنای آمریکا هفته گذشته راه را برای پرداخت مبلغی نزدیک به ۳ میلیون دلار به هر یک از گروگان‌ها – یعنی ۶هزار و ۷۵۰ دلار برای هر روز از دوره ۴۴۴ روزه اسارت آنها – هموار کرد.

به نوشته سیاتل تایمز، غرامت از محل جرائمی تامین خواهد شد که شرکت‌های متخلف در ارتباط با تحریم‌های ایران به پرداخت آن محکوم شده‌اند.

کمیته روابط خارجی سنا اوایل تیر ماه ۱۳۹۲ با پیش نویس طرح قانونی پرداخت خسارت به ۵۲ گروگان آمریکایی موافقت کرده بود؛ براساس آن پیش نویس برای هر یک از گروگان‌ها یا خانواده آنها، مبلغ ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار خسارت یعنی ۱۰ هزار دلار برای هرروز اسارت، درخواست شده بود.

پیش از آن، گروهی از گروگان‌ها با طرح شکایتی در دادگاه نیویورک خواهان دریافت غرامت از ایران شده بودند، که شکایت آنها در دادگاه بدوی رد شد. این پرونده سپس به دیوان عالی رفت که در نهایت در آنجا هم رد شد.

بر اساس قرارداد معروف به الجزایر که در سال ۱۹۸۱، در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان برای آزادی دیپلمات‌های به گروگان گرفته شده بسته شد، آنها حق ندارند از ایران شکایت کنند.

XS
SM
MD
LG