لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۵

در سالگرد گروگانگیری سفارت آمریکا در تهران، سیا اشتباهات فیلم آرگو را توئیت کرد


لابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا
لابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا

سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا روز جمعه به مناسبت ۳۵ سالگرد گروگانگیری سفارت آمریکا در تهران تصمیم گرفت که اشتباهات فیلم اسکاری آرگو که به موضوع اشغال سفارت پرداخته را در یک رشته توئیت افشا کند.

جایزه اسکار بهترین فیلم در سال ۲۰۱۳ به فیلم آمریکایی آرگو، ساخته بن افلک، کارگردان، بازیگر، و فیلمنامه نویس تعلق گرفت.

فیلم "آرگو" به ماجرای رهایی شماری از دیپلمات های آمریکایی از ایران، در جریان اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان حامی آیت الله خمینی توسط یک جاسوس سازمان سیا می پردازد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشته که: کاستن از نقش کانادا در نجات این دیپلماتها و صحنه هیجانی تعقیب هواپیما در باند فرودگاه مهرآباد توسط نیروی سپاه پاسداران را همه به عنوان بزرگنماییهای هالیوودی می دانستند، امارشته توئیتهای سیا، بخشهای دیگر از اشتباهات فیلم را با شوخ طبعی را در اختیار مشترکین این شبکه اجتماعی گذاشت.

مثلا:

در فیلم: همگی یکجا و همراه یکدیگر وارد منزل سفیر کانادا شدند.

واقعیت: پنچ تن از آنها در جاهای مختلفی ماندند تا اینکه بعد از مدتی به هم پیوستند.

در فیلم: صرفا یک جاسوس سیا برای آزادی انها به تهران رفته بود.

واقعیت: دو جاسوس سازمان مرکزی اطلاعات برای این کار گسیل شدند.

در فیلم: شش دیپلمات و جاسوس برای بررسی موقعیت فیلم برداری به بازار تهران می روند.

واقعیت: به مدت ۷۹ روز از منزل سفیر کانادا خارج نشدند.

وقتی که این فیلم اکران شد، آقای کن تیلور، سفیر کانادا که در آزادی این افراد نقش داشت، گفت که "آرگو" سرگرم کننده، هیجان انگیز بود اما نقش سیا بسیار کمتر از آنچه که در فیلم نشان داده شد بود.

۱۳ آبان یا چهارم نوامبر سالروز آغاز اشغال سفارت آمریکا در تهران است. اقدامی که با سازمان‌دهی شماری از دانشجویان به نام دانشجویان پیروی خط امام (آیت‌الله خمینی)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و با حمایت او صورت گرفت. گروگان گرفتن ۵۲ دیپلمات آمریکایی برای ۴۴۴ روز منجر به قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور به مدت ۳۵ سال شد.

XS
SM
MD
LG