لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۷

طرح سناتورهای جمهوریخواه برای اقامت قانونی مهاجرانی که در کودکی به آمریکا آمده‌اند


جیمز لانکفورد، تام تیلیس و اوری هچ، سه سناتور ارشد جمهوریخواه روز دوشنبه طرح قانونی جدیدی را برای جایگزینی برنامه داکا به کنگره پیشنهاد کردند، که شرایط و راه تکمیل روند دریافت شهروندی قانونی آمریکا را برای مهاجران غیرقانونی در آمریکا تعیین میکند.

طرح جمهوریخواهان برای هموار کردن راه اقامت مهاجران غیرقانونی که در کودکی به آمریکا وارد شدند

سناتور تیلیس طرح Succeed Act را یک راه حل منصفانه و مبتنی بر تعهد و شایستگی برای حل چالش ها در ارتباط با جوانانی توصیف کرد، که بدون هیچ گناهی به کشور آورده شده اند و اکنون با آینده ای مبهم روبرو هستند.

او گفت «این قانون کاملا مبتنی بر شایستگی است. اگر شما سخت کوش باشید واز قانون پیروی کنید و مالیات خود را بپردازید، می‌توانید بطور دائم اینجا بمانید. این قانون عدالت را تضمین می‌کند و کسی نمی‌تواند از آن تخطی کند.»

واجدین شرایط باید دیپلم دبیرستان و عدم سوء پیشینه دریافت کنند و مالیات‌ سالهای گذشته را بپردازند و آنگاه می توانند اقامت دائم بگیرند که پس از ۵ سال قابل تمدید است. در این مدت آنها یا باید شاغل یا مشغول تحصیل دانشگاهی باشند یا حداقل سه سال در ارتش خدمت کنند.

سناتور لانکفورد با بیان این که ما نمی‌خواهیم موجبات تشویق مهاجران غیرقانونی را فراهم کنیم، گفت «ما نمی‌خواهیم به بزرگسالان بگوئیم اگر شما به طور غیرقانونی فرزندتان را با خود بیاورید پاداش می‌گیرید؛ اما می‌خواهیم در مورد چگونگی برخورد با این مسئله حل نشده در آمریکا صحبت کنیم. این گروه نزدیک به یک میلیون نفرند که هیچ جایی را برای اینکه وطن خود بخوانند ندارند و ایالات متحده را وطن خود می دانند، چون اینجا بزرگ شده اند؛ هرچند که والدینشان آنها را بطورغیرقانونی وارد کشور کرده اند.»

این افراد پس از ۱۰ سال می‌توانند واجد شرایط برای تقاضای کارت سبز شوند.

در این میان دموکرات‌ها خواهان اقدام سریع در مورد این جوانان، با استفاده از یک روند غیرمعمول برای وادار کردن رهبران جمهوریخواهان به انجام رای گیری در مورد برنامه داکا هستند که اعتبار آن در مارس آینده به پایان میرسد.

استنی هویر نماینده ارشد دموکرات روز دوشنبه بر اهمیت اقدام سریع در این مورد تاکید کرد و گفت «ما میخواهیم هرچه زودتراقدام کنیم چون زمان در حال گذر است، همانطور که گفتم برای برطرف کردن اضطراب فوق العاده و ترسی که نه تنها ۸۰۰ هزار بلکه میلیونها نفر را در گیر کرده است.»

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و اکثر قانونگذاران از هر دو حزب حمایت خود را از یک قانون دائمی در مورد جوانان موسوم به «دریمرز» اعلام کرده اند؛ و نظرسنجی‌ها نیز حاکی ازحمایت اکثریت قریب به اتفاق مردم آمریکا در این مورد بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG