لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

انتقال نخستین زندانی سعودی از گوانتانامو به عربستان در دولت پرزیدنت ترامپ


 «احمد محمد هزاع الدربی» در ارتباط با حمله تروریستی القاعده در سال ۲۰۰۲ به یک نفتکش در آب‌های یمن به ۱۳ سال زندان محکوم شد
«احمد محمد هزاع الدربی» در ارتباط با حمله تروریستی القاعده در سال ۲۰۰۲ به یک نفتکش در آب‌های یمن به ۱۳ سال زندان محکوم شد

ریاض روز پنجشنبه ورود یک زندانی سعودی به عربستان را، که روز گذشته خبر انتقال او از بازداشتگاه گوانتانامو به آن کشور توسط مسئولان آمریکایی منتشر شده بود، تایید کرد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز چهارشنبه اعلام کرد «احمد محمد هزاع الدربی» از گوانتانامو به زادگاه خود منتقل می‌شود. این نخستین بار در زمان ریاست جمهوری ترامپ است که چنین انتقالی روی می‌دهد.

وی که در ارتباط با حمله تروریستی القاعده در سال ۲۰۰۲ به یک نفتکش در آب‌های یمن به ۱۳ سال زندان محکوم شده است، باید ۹ سال باقیمانده حبس را در زندان عربستان بگذراند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دولت سعودی، آقای الدربی اندکی پیش از نیمه شب چهارشنبه به وقت محلی وارد عربستان شد و به بستگان او نیز اطلاع داده شد.

پس از گذراندن باقیمانده دوره زندان در عربستان، وی در مرکز ویژه درمانی که برای کمک به محکومان تروریسم و افراطگرایی تاسیس شده تحت مراقب و آموزش خواهد بود.

تا کنون حدود ۱۴۰ زندانی از گوانتانامو به عربستان سعودی تحویل داده شده‌اند و با انتقال البدری، شمار زندانیانی که هنوز در آن بازداشتگاه به سر می‌برند، به ۴۰ نفر رسیده است.

بازداشتگاه گوانتانامو، واقع در خلیج کوبا، مدت کوتاهی پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ القاعده به آمریکا، برای نگهداری مظنونان مرتبط با تروریسم ایجاد شد.

اسامه بن لادن رهبر گروه ترویستی القاعده، و همچنین ۱۵ نفر از ۱۹ مظنون مرتبط با حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در ایالات متحده، شهروند عربستان سعودی بودند.

پرزیدنت ترامپ اواسط بهمن فرمان اجرایی ادامه فعالیت گوانتانامو را امضا کرد؛ تصمیمی که خلاف برنامه دولت قبل برای انتقال زندانی‌های آن به خارج و تعطیلی زندان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG