لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۴

سشنز: گوانتانامو «جایی بسیار خوب» برای مظنونان تروریسم است


جف سشنز دادستان کل آمریکا روز پنجشنبه گفت که به رئیس جمهوری این کشور توصیه کرده مظنونان به تروریسمی که به تازگی بازداشت می شوند به زندان گوانتانامو منتقل شوند. او زندان گوانتانامو در کوبا را «جایی بسیار خوب» خواند و گفت مظنونان به تروریسم به جای محاکمه در دادگاه غیرنظامی در آمریکا بهتر است به گوانتامو برده شوند.

به گزارش نیویورک تایمز آقای سشنز گفت در بازداشتگاه گوانتانامو «جا زیاد است و ما در آنجا آمادگی داریم. آنجا جای بسیار خوبی برای این منظور است. در نهایت تصمیم گیری درباره این مسئله برعهده ارتش است و نه وزارت دادگستری. اما من مشکل قانونی برای این کار نمی بینم.»

جف سشنز به عنوان سناتور منتقد تلاش های باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا برای بستن زندان گوانتانامو بود.

یکی از وعده های باراک اوباما بستن زندان گوانتانامو بود اما او با مخالفت جمهوریخواهان و حتی برخی دموکرات های کنگره مواجه شد. با این حال در اواخر دولت اوباما تعداد زندانیان گوانتانامو به طرز فاحشی کاهش یافت. دولت آمریکا خیلی از بازداشت شدگان را به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا برگرداند.

اظهارات جدید آقای سشنز اولین اظهارنظر او درباره زندان گوانتانامو در مقام دادستانی کل آمریکا در دولت دونالد ترامپ است.

پیشتر در روز سه شنبه دونالد ترامپ توییت کرد: «۱۲۲ زندانی که دولت اوباما از گوانتانامو آزاد کرده به میدان جنگ بازگشته اند.» نیویورک تایمز می گوید این اطلاعات اشتباه بود و در واقع دستگاه اطلاعاتی و امنیتی تایید کرده که ۱۱۳ نفر از ۱۲۱ زندانی سابق که به فعالیت های تروریستی بازگشته اند در دوره جرج بوش آزاد شده بودند.

روز چهارشنبه نیز شان سپایسر سخنگوی کاخ سفید گفت که این توییت آقای ترامپ دقیق نبوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG