لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

ایران و داعش در دستور کار سفر اوباما به ریاض


باراک اوباما و ملک سلمان در ریاض - ۳۱ فروردین ۱۳۹۵
باراک اوباما و ملک سلمان در ریاض - ۳۱ فروردین ۱۳۹۵

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه وارد عربستان سعودی شد و انتظار می رود او در این سفر در مورد ایران، جنگ یمن، و تلاش ها برای شکست داعش با ملک سلمان، پادشاه عربستان گفتگو کند.

آمریکا و عربستان سعودی متحدان دیرین هستند؛ اما اخیرا موارد مختلفی از جمله توافق هسته ای با ایران در روابط دو کشور تنش هایی به وجود آورده است.

باراک اوباما از عربستان به خاطر این که برای شکست داعش اقدام کافی نکرده، انتقاد کرده است. همچنین لغو تحریم ها علیه ایران باعث نگرانی عربستان شده است.

مذاکرات روز چهارشنبه مقامات آمریکایی در عربستان، با گفتگوها در نشست شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس ادامه می یابد.

سفر باراک اوباما به ریاض در حالی صورت می گیرد که شماری از قانونگذاران آمریکایی خواستار علنی شدن گزارش ۲۸ صفحه ای شده اند که احتمالا در آن از نقش عربستان در حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ سخن گفته شده است.

عربستان سعودی چند روز پیش هشدار داد که اگر کنگره آمریکا طرح مربوط به هرگونه نقش ریاض در حملات تروریستی القاعده در یازدهم سپتامبر را به تصویب برساند، ۷۵۰ میلیارد دلار از اوراق بهادار خزانه داری آمریکا و دیگر دارایی‌های آمریکایی خود را به فروش خواهد رساند.

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه گزارش داد که عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی ماه گذشته میلادی شخصا هشدار ریاض را به واشنگتن منتقل کرده است.

این چهارمین سفر باراک اوباما به عربستان سعودی در دوران ریاست جمهوری وی است.

XS
SM
MD
LG