لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

آمریکا محمود احمدی‌نژاد را در ارتباط با «بازداشت شهروندان آمریکایی» تحریم کرد


وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا
وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسبق ایران، و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به دلیل دست داشتن در بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران در زمان ریاست‌جمهوری خود، تحریم کرده است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور مالی و تروریسم، در این ارتباط گفت: «اقدام امروز محمود احمدی‌نژاد را به دلیل عملی‌کردن بازداشت نادرست شهروندان‌مان، که درد و رنجی بی‌اندازه به قربانیان و خانواده‌هایشان وارد کرد، هدف قرار می‌دهد.»

او در ادامه افزود: «ما قویا به آنها و خانواده‌هایشان متعهد هستیم و در تلاش‌هایمان برای پاسخگو کردن مرتکبان این اقدامات مصمم هستیم.»

بیانیه وزارت خزانه‌داری دلیل تحریم احمدی‌نژاد را انتصاب دو وزیر اطلاعات یعنی غلام‌حسین محسنی اژه‌ای و حیدر مصلحی، و دست‌داشتن وزارت اطلاعات در ربودن باب لوینسون و همچنین سه کوهنورد آمریکایی به نام‌های شین بوور، جاشوا فاتال، و سارا شورد عنوان کرده است.

وزارت خزانه‌داری در بیانیه خود با اشاره به خودداری جمهوری اسلامی از پاسخگویی درباره وضعیت باب لوینسون و درد و رنج غیرقابل‌تحمل وارد شده به خانواده او خواستار شرح کامل اتفاقات از زمان به اسارت گرفتن تا «مرگ احتمالی‌اش» شده است.

وزارت خزانه‌داری همچنین وزارت اطلاعات را به دلیل دست‌داشتن در یا صدور فرمان به گروگان گرفتن یا بازداشت کردن اشتباه شهروندان آمریکایی تحریم کرده است.

پیش از انتشار متن بیانیه وزارت خزانه‌داری، جو بایدن در بیانیه‌ای ضمن استقبال از آزادی پنج شهروند دوتابعیتی آمریکایی-ایرانی به لزوم پاسخگویی جمهوری اسلامی درباره «کسانی که امروز بازنگشتند» به اسم باب لویسنون اشاره کرد و از تحریم محمود احمدی‌نژاد و وزارت اطلاعات تحت «قانون لوینسون» به دلیل مشارکت آنها در این بازداشت‌ها خبر داد و تصریح کرد همچنان به تحمیل هزینه به جمهوری اسلامی به دلیل «اقدامات تحریک‌آمیزشان» در منطقه ادامه خواهد داد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در بیانیه‌ای جداگانه به سپری‌شدن ۱۶ سال از ربودن باب لوینسون اشاره کرد و از جمهوری اسلامی خواست «شرح کاملی از آن چه بر باب لوینسون گذشت» ارائه کند. به گفته او، ایالات متحده از «قانون لوینسون» و دیگر ابزارها برای ترویج «پاسخگوکردن» جمهوری اسلامی ایران و دیگر رژیم‌هایی که از رویه بیرحمانه بازداشت به‌ناحق استفاده می‌کنند، بهره خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG