لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

جزئیات تبادل زندانیان و پول‌های بلوکه‌شده؛ آمریکا: سیاست ما در قبال ایران تغییر نکرده است


آزادی گروگانهای دوتابعیتی از بند جمهوری اسلامی
آزادی گروگانهای دوتابعیتی از بند جمهوری اسلامی

دو مقام ارشد دولت جو بایدن یکشنبه شب در گفتگو با خبرنگاران درباره تبادل زندانی بین تهران و واشنگتن و نحوه انتقال پول‌های بلوکه شده ایران از کره جنوبی به قطر که تحت نظارت با هدف مصارف انسان‌دوستانه انجام گرفته توضیح دادند.

این دو مقام که نخواستند هویت‌شان رسانه‌ای شود، گفتند که در ازای آزادی از زندان پنج شهروند [آمریکایی ایرانی‌تبار] شامل سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و دو شهروند دیگری که به خاطر مسائل خانوادگی نمی‌خواهند نام‌شان رسانه‌ای شود به همراه دو تن از اعضای خانواده نمازی و طاهباز که ممنوع الخروج شده بودند، پنج فرد به ایران تحویل داده می‌شوند.

این دو مقام نام این ایرانی‌ها را ذکر نکردند، اما گفتند اینها افرادی هستند که به جرایم «غیرخشونت‌آمیز» متهم یا محکوم شده‌اند. به گفته این دو مقام، دو نفر از این پنج نفر در زندان به سر می‌برند و کمتر از ۱۰۰ روز دیگر یکی از آنها دوران محکومیتش به پایان می‌رسد، سه نفر در انتظار محاکمه هستند و هنوز محکوم نشده‌اند که بنا بر پیش‌بینی این دو مقام «دو نفر از ایرانی‌هایی که وضعیت قانونی در آمریکا ندارند، دوباره از طریق دوحه قطر به ایران بازمی‌گردند.»

این دو مقام ارشد در بخش دیگری از این کنفرانس خبری تلفنی در مورد انتقال پول ایران از کره جنوبی به قطر نیز گفتند: «ما همچنین ۶ میلیارد دلار از وجوه ایران را که پیش از این در کره جنوبی نگهداری می‌شد، به حسابی محدود شده‌ای در قطر منتقل می‌کنیم، جایی که برای تراکنش‌های بسیار محدود شده بشردوستانه، یعنی غذا، دارو، تجهیزات پزشکی و محصولات کشاورزی در دسترس ایران قرار گیرد.»

این دو مقام در ادامه این کنفرانس در مورد انتقادات وارده به اینکه چرا همزمان با تبادل زندانی بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران آزاد می‌شوند، گفتند: «اولاً، این پول‌ها دلارهای مالیات دهندگان آمریکایی نیستند، این [انتقال پول] هیچ نوع پرداختی از سوی آمریکا نیست و هیچ وجهی به شرکت‌ها یا نهادهای ایرانی پرداخت نمی‌شود. این پول‌ها در دولت پیشین آمریکا هم به طور قانونی برای تجارت در موارد تحریم نشده در دسترس ایران قرار داشته است. این پول‌ها وجوه ایرانی هستند، پرداخت‌هایی که کره جنوبی به ایران بابت خرید نفت سال‌ها پیش، انجام داده بود. [اتفاقی که حالا افتاده این است که این پول‌ها] از یک حساب محدود شده در کره [جنوبی] به حساب محدود شده دیگری در قطر منتقل شده است.»

این دو مقام دولت آمریکا تاکید کردند که «این وجوه فقط برای تراکنش کالاهای بشردوستانه از طریق فروشندگان ثالث غیر ایرانی در دسترس خواهند بود.» این دو مقام در مورد نحوه نظارت بر تراکنش‌ها نیز گفتند: «ما این کار را از طریق ایجاد کانال بشردوستانه در قطر اجرا می‌کنیم و وزارت خزانه داری اطلاعات بیشتری از جمله شرح استانداردهای نظارت و بررسی دقیق خود را ارائه خواهد کرد. این کانال به صراحت برای محافظت در برابر پولشویی، سوء استفاده از تحریم‌های آمریکا طراحی شده است.» در ادامه تاکید شد که «هیچ وقت پولی به ایران نمی‌رود.»

دو مقام حاضر در کنفرانس خبری تلفنی ادامه دادند: «اگر ایران تلاش کند وجوه را منحرف کند یا از آنها برای هر چیزی غیر از اهداف محدود بشردوستانه مجاز استفاده کند، ما برای قفل کردن وجوه اقدام خواهیم کرد. بنابراین این کانال بشردوستانه با قانون و سیاست دیرینه دولت‌های ایالات متحده در طول تاریخ مطابقت دارد که تحریم‌های ایالات متحده مانع از معاملات محدود بشردوستانه برای مواد غذایی، محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی نمی‌شوند.»

این دو مقام در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه در چارچوب قانون باب لوینسون که نام مامور پلیس فدرال پیشین آمریکا را بر خود دارد، محمود احمدی‌نژاد بابت دروغ‌هایی که در مورد وضعیت لوینسون گفته و همچنین وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، تحریم‌ خواهند شد. آنها تاکید کردند که آمریکا به پاسخگو دانستن مقامات ایران ادامه می‌دهد.

این دو مقام هشدار شدیدی هم برای شهروندان آمریکایی که شامل آمریکاییان ایرانی تبار می‌شد داشتند، و آن اینکه به ایران سفر نکنند: «جمهوری اسلامی تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد. سفر به ایران نباید انجام شود.»

این دو مقام ارشد دولتی با تاکید بر اینکه تفاهم تبادل زندانی بین دولت جو بایدن و جمهوری اسلامی که همزمان با انتقال وجوه بلوکه شده ایران از کره جنوبی به قطر انجام می‌شود، «به هیچ وجه رابطه ما با ایران را تغییر نداده است» گفتند: «[جمهوری اسلامی] ایران دشمن و حامی تروریسم است. تا جایی که امکان داشته باشد آنها را پاسخگو خواهیم کرد. روز جمعه، درست ۴۸ ساعت پیش، رئیس جمهور در سالگرد مهسا امینی بیانیه‌ای صادر کرد و ما نزدیک به ۳۰ تحریم جدید از جمله علیه [شبکه تلویزیونی] پرس‌تی‌وی و افراد و نهادهایی که در سرکوب مردم ایران نقش دارند، منتشر کردیم.»

این دو مقام در ادامه به برخی از اقدامات اخیر آمریکا در منطقه اشاره کردند و گفتند: «ما حضور نظامی خود را در منطقه افزایش دادیم، ما به حملات [جمهوری اسلامی] ایران علیه نیروهای خود توسط گروه‌های شبه نظامی تحت حمایتش، از جمله با انجام حملات هدفمند قاطعانه پاسخ داده‌ایم، ما از ارسال سلاح به یمن جلوگیری کردیم و با دیپلماسی تحت رهبری ایالات متحده، دوره ۱۸ ماهه آرامش در یمن را تضمین کردیم که آرام‌ترین دوره از زمان آغاز جنگ تقریباً در یک دهه پیش است.»

این دو مقام دولت آمریکا در ادامه با تاکید بر اینکه «ما همچنین با متحدان خود در مورد سیاست [مرتبط با] ایران متحد هستیم» گفتند: «ما ایران را از کمیسیون مقام زن سازمان ملل حذف کردیم و هفته گذشته ۶۲ کشور دیگر به ما پیوستند و عدم همکاری [جمهوری اسلامی] ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی را در وین اعلام کردند.» آنها با اشاره دوباره بر اینکه «ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد» به بهره‌گیری از «دیپلماسی یا ابزارهای دیگر» برای انجام هدف تاکید کردند.

این دو مقام دولت آمریکا تاکید کردند که «ما روزانه بر روی سیاستی برای خاورمیانه تمرکز داریم که بازدارندگی را با دیپلماسی ترکیب می‌کند تا خطر تجاوز را کاهش دهد یا از طریق دیپلماسی در هر کجا که ممکن است تنش زدایی کند و در ایجاد یک منطقه خاورمیانه با ثبات‌تر، یکپارچه‌تر و مرفه‌تر کمک کند.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG