لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

آنتونی بلینکن: حزب‌الله بیشتر به دنبال منافع خود و ایران است تا منافع مردم لبنان


آنتونی بلینکن (آرشیو)
آنتونی بلینکن (آرشیو)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه ٢٨ دی‌ماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا سه تسهیل‌کننده مالی و یک نهاد مرتبط با حزب‌الله را تحریم کرده است.

بر اساس این بیانیه، اقدام واشنگتن «در همبستگی با مردم لبنان است که امنیت و حاکمیت‌شان همچنان در معرض تهدید فعالیت‌های فاسد و بی‌ثبات‌کننده حزب‌الله است.»

در ادامه این بیانیه ضمن اشاره به بحران اقتصادی بی‌سابقه جاری در لبنان و همزمان فعالیت‌های غیرقانونی و انباشت ثروت توسط حزب‌الله به هزینه مردم لبنان اشاره شده است.

در بخش پایانی بیانیه نیز آمده که «واضح است حزب‌الله و همکارانش بیشتر به دنبال منافع خود و حامی‌شان، ایران، هستند تا منافع عالیه مردم لبنان.»

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ٢٨ دی‌ماه سه فرد و یک نهاد مرتبط با گروه حزب‌الله را که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، تحریم کرد.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری، یا اوفک، عادل دیاب، علی محمود داعون، و جهاد سالم علامه، و شرکت‌شان با عنوان «دارالسلام للسفر و السیاحه» (دارالسلام برای سفر و گردشگری) را به فهرست مورد تحریم این وزارت افزوده است.

بر اساس این بیانیه، اعمال این تحریم در شرایطی است که اقتصاد لبنان با بحرانی بی‌سابقه دست‌وپنجه نرم می‌کند و حزب‌الله، به عنوان بخشی از دولت لبنان، مانع اصلاحات اقتصادی و ایجاد تغییر می‌شود.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری، اشخاص و نهاد مذکور بر اساس دستور اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ تحریم می‌شوند که تروریست‌ها، رهبران، و مقامات گروه‌های تروریستی، و حامیان تروریست‌ها یا اقدامات تروریستی را هدف قرار می‌دهد.

ایالات متحده در ۱۶ مهر ۱۳۷۶ گروه حزب‌الله را به فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» و در ٩ آبان ١٣٨٠ به فهرست «سازمان‌های تروریستی جهانی به طور ویژه تعیین‌شده» افزود.

XS
SM
MD
LG