لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۳

نخست وزیر لبنان از نصرالله خواست «به خاطر خدا...از لفاظی‌های نفرت‌انگیز» دست بردارد


حسن نصرالله، رهبر گروه حزب‌الله لبنان - اکتبر ۲۰۲۱
حسن نصرالله، رهبر گروه حزب‌الله لبنان - اکتبر ۲۰۲۱

در پی سخنان انتقادی حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان از عربستان سعودی، نجیب میقاتی، نخست وزیر این کشور، روز دوشنبه گفت انتقاد رهبر حزب الله از عربستان در خدمت منافع ملی نیست و موضع رسمی لبنان نیز محسوب نمی‌شود.

عربستان سعودی و تعدادی دیگر از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در ماه‌های اکتبر و نوامبر به دلیل آنچه عربستان بعدتر تسلط حزب الله بر کشور لبنان اعلام کرد، سفرای خود را از لبنان خارج و نمایندگان لبنان را نیز از کشورهایشان اخراج کردند.

سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله، روز دوشنبه ۱۳ دی در یک سخنرانی، پادشاه عربستان سعودی را به تروریسم متهم کرد.

نصرالله با ذکر نام داعش، گروه اسلامگرای تندرویی که «خلافت اسلامی» را در مناطقی از سوریه و عراق در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد، گفت: «پادشاه! تروریست کسی است که ایدئولوژی داعش را به جهان صادر کرده است، و این (تروریست) تو هستی.»

میقاتی در بیانیه ای به این سخنان پاسخ داد و از رهبر حزب الله فاصله گرفت و گفت «آنچه... نصرالله در مورد پادشاهی عربستان سعودی امروز عصر گفت، موضع دولت لبنان و اکثر لبنانی‌ها را نشان نمی‌دهد. توهین به هیچ کشور عربی، به ویژه کشورهای حاشیه (خلیج فارس)، به نفع لبنان نیست.»

او گفت «به خاطر خدا، به لبنان و مردم لبنان رحم کن و از لفاظی‌های نفرت انگیز فرقه‌ای و سیاسی دست بردار.»

مقامات لبنانی از جمله رئیس جمهوری، میشل عون، که یکی از متحدان حزب الله است، و همچنین میقاتی، خواستار گفتگو با عربستان سعودی برای حل بحران دیپلماتیک شد‌ه‌اند. آن بحران اکنون در سومین سال خود به یک فروپاشی اقتصادی در لبنان دامن زده است.

عربستان سعودی از لبنان خواسته است تا به نفوذ «حزب الله تروریست» بر این کشور پایان دهد. دولت میقاتی دارای چندین وزیر است که توسط حزب الله و متحد آن جنبش امل حمایت می شوند.

XS
SM
MD
LG