لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

آمریکا یک گروه اسرائیلی را به‌دلیل حمله به کاروان‌‌های کمک‌های حقوق بشری تحریم کرد


کامیون‌های حامل کمک‌های حقوق بشری برای فلسطینیان. آرشیو
کامیون‌های حامل کمک‌های حقوق بشری برای فلسطینیان. آرشیو

آمریکا گروه اسرائیلی «تساو ۹» را به دلیل حمله به کاروان‌های حامل کمک‌های حقوق بشری برای غیرنظامیان گرسنه در غزه تحریم کرد.

یک مقام آمریکایی روز جمعه ۲۵ خرداد در گفتگو با خبرگزاری رویترز، اقدامات این گروه اسرائیلی را تهدیدی علیه چشم‌انداز برقراری صلح میان اسرائیلیان و فلسطینیان ذکر کرد.

گروه «تساو ۹» مرتبط با نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل و شهرک‌نشینان یهودی در کرانه غربی اشغالی، از جمله به مسدودکردن مسیر کاروان‌های حامل محموله‌های کمک به مقصد غزه، ایجاد مزاحمت و تخریب این محموله‌ها پرداخته‌اند.

پیشتر آمریکا درباره احتمال تحریم یکی از واحدهای ارتش اسرائیل به این کشور هشدار داده و بر رعایت استانداردی واحد در زمینه حقوق بشر تاکید کرده بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با رد اتهام «استانداردهای دوگانه» در حوزه نقض حقوق بشر، از بررسی اتهام نقض حقوق بشر توسط ارتش اسرائیل و نقض قوانین استفاده از سلاح‌های آمریکایی خبر داده بود.

بنا بر گزارش‌ها، مقام‌های اسرائیل در تماس با وزیر امور خارجه آمریکا خواستار تجدیدنظر در تصمیم تحریم‌ یک واحد رزمی ارتش اسرائیل شده بودند.

اکسیوس یک روز پیش از آن در گزارش دیگری خبر داده بود که وزیر امور خارجه دولت جو بایدن احتمالا طی روزهای آینده تحریم‌هایی را علیه یک گردان ارتش اسرائیل به دلیل «نقض حقوق بشر» در اراضی اشغالی کرانه باختری اعلام می‌کند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری اکسیوس، اعضای گردان «تساو ۹» ارتش اسرائیل بر اساس این تحریم از دریافت هرگونه کمک نظامی ایالات متحده منع خواهند شد.

این نخستین بار است که آمریکا علیه یک واحد ارتش اسرائیل تحریم‌هایی در نظر می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG