لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

ماریا بوتینا اتهام «جاسوسی مخفی» برای روسیه را پذیرفت


ماریا بوتینا، شهروند روسیه که در آمریکا و به اتهام تلاش برای جمع‌آوری اطلاعات و کمک به پیشبرد برنامه‌های کرملین دستگیر شده است، در دادگاه اتهام «دسیسه و جاسوسی مخفی» برای روسیه را پذیرفت. او پیشتر اتهام‌های مطرح شده را نپذیرفته و خود را بی‌گناه خوانده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خانم بوتینا روز پنجشنبه ۲۲ آذر در دادگاه حاضر شده و پذیرفت که تلاش داشته در گروه­‌های طرفدار اسلحه آمریکا رخنه کرده و اطلاعاتی در مورد سیاستمداران محافظه­‌کار آمریکایی جمع­‌آوری کند.

خانم بوتینا که ۳۰ سال دارد و صرب­‌تبار است، پس از این که با تیم دادستانی در مورد یک وعده مشروط به توافق رسید، اتهام خود را پذیرفت.

به گفته دادستان پرونده، خانم بوتینا زیر سایه آلکساندر تورشین این برنامه را دنبال کرده است. آقای تورشین سال­‌ها عضو پارلمان روسیه بوده و تا همین اواخر از اعضای رسمی بانک مرکزی روسیه بود.

آلکساندر تورشین از نزدیکان حلقه قدرت ولادیمیر پوتین است و در فهرست تحریم‌­های اخیر آمریکا علیه شخصیت­‌های حقیقی و حقوقی روسیه قرار دارد.

هرچند پرونده ماریا بوتینا در حوزه مربوط به دخالت احتمالی روسیه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا است، ولی با فعالیت رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه، ارتباطی ندارد.

خانم بوتینا در توافقی که با تیم دادستانی کرده، پذیرفته که اتهام دسیسه و این که به عنوان یک عامل اطلاعاتی ثبت نشده فعالیت کرده را بپذیرد و با تحقیقات دادستانی همکاری کند.

تیم دادستانی پرونده می­‌گوید «به احتمال خیلی زیاد» ماریا بوتینا پس از گذراندن دوران محکومیت خود، از آمریکا اخراج خواهد شد.

تیم وکلای مدافع خانم بوتینا می­‌گویند خواهان محکومیت زندان هستند، که از سقف شش ماه بیشتر نباشد.

ماریا بوتینا همچنین متهم به ارتباط با افرادی است که دادستان­‌های پرونده می­‌گویند در خدمت سازمان اطلاعاتی روسیه – اف‌­اس­‌بی – هستند.

تیم بازرسی پرونده ای­میل­‌ها و پیام‌­های مستقیم خانم بوتینا در توئیتر را بررسی کرده و به پیام­‌هایی دست یافته که خانم بوتینا تاکید می­‌کند باید هویت خود را ناشناس نگه دارد. آن­ها همچنین می­‌گویند ماریا بوتینا با مقام­‌های رسمی اطلاعاتی روسیه در ارتباط بوده و عکس‌هایی از او با یک شهروند روسیه گرفته­‌اند که مدعی بوده دیپلمات است، اما در واقع عامل اطلاعاتی روسیه بوده است.

ماریا بوتینا از زمان دستگیری – حدود پنج ماه پیش – در زندان به سر می­‌برد. با آن که تیم وکلای مدافع او در حال رد کردن تمامی اتهام‌­ها بودند، اما در هفته­‌های پیش اعلام شد تیم وکلای مدافع در حال مذاکره با تیم دادستانی برای رسیدن به وعده مشروط هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG