لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۹

متهم به جاسوسی برای روسیه در دانشگاه آمریکا روی پروژه حساس دفاع سایبری کار می‌کرد


«ماریا بوتینا» شهروند روس و دانشجوی دانشگاه «آمریکن» که به اتهام گردآوری اطلاعات دفاع سایبری به نفع مسکو بازداشت شد - آرشیو
«ماریا بوتینا» شهروند روس و دانشجوی دانشگاه «آمریکن» که به اتهام گردآوری اطلاعات دفاع سایبری به نفع مسکو بازداشت شد - آرشیو

«تانیا چاتکان» قاضی پرونده «ماریا بوتینا» از وی خواسته است روز ۶ دسامبر در دادگاه حاضر شود تا به اتهام دایر بر توطئه چینی و فعالیت به عنوان عامل اطلاعاتی روسیه محاکمه شود.

سال گذشته دادستانی فدرال آمریکا خانم «ماریا بوتینا» شهروند روسی و دانشجوی دانشگاه «آمریکن» را به اتهام گردآوری اطلاعات در زمینه دفاع سایبری به نفع مسکو بازداشت کرد. ماریا روی پروژه بسیار حساس دفاع سایبری کار می کرد.

در دانشگاه از ماریا خواسته شده بود روی پروژه دفاع سایبری برای «بنیاد مرزی الکترونیک»، یک سازمان غیرانتفاعی کار کند، سازمانی که مدافع آزادی رسانه‌ها و حقوق بشر است و به گروه‌های آسیب پذیر در برابر نقض حقوق بشر در داخل و خارج آمریکا از جمله اوکراین کمک می‌کند. اما اطلاعاتی که بنیاد برای پیشبرد هدفهای حقوق بشری و کمک به گروه‌های آسیب پذیر می‌خواست، در ضمن، مورد نظر دولت روسیه نیز بود.

دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه دو گروه از دانشجویان در آمریکا را که روی چنان پروژه‌ای کار می‌کردند زیر نظر داشت. ماریا نیز جزو همین گروه‌ها بود. او زیر نظر اریک نووتنی، استاد برجسته ای کار می کرد که در مسائل امنیت سایبری به وزارت خارجه آمریکا مشاوره می‌داد. نووتنی که پس از افشا شدن ماجرای ماریا طی گفتگو با اف بی آی، اطلاعاتی در زمینه کار با او را در اختیار دستگاه اطلاعاتی فدرال قرار داد از آن پس به دانشجویان خود هشدار داد در مورد مسائل حساس سایبری، همیشه و قاطعانه پروتکل‌های امنیتی را مراعات کنند.

نوتنی اغلب با سازمان‌های غیرانتفاعی مصاحبه می‌کرد که هدفشان همکاری گسترده با دولت آمریکا در پیشبرد جریان آزاد اطلاعات در بخش‌هایی از جهان بود که سانسور شدید در جریان بود. فعالیت این سازمان‌ها موجب خشم روسیه بود که پروژه‌های خطرناکی را در زمینه سایبری در مورد همسایگانش به پیش می برد.

دادستانی فدرال، اسنادی را به دادگاه ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد ثبت نام ماریا در دانشگاه آمریکن یک پوشش صرف برای عملیات جاسوسی بوده و وی با «اتحادیه دارندگان سلاح گرم» نیز تماس‌هایی برقرار کرده بود و در نشست‌های آنها شرکت می‌کرد.

به گفته دادستان پرونده، ماریا با یکی از اعضای پیشین پارلمان روسیه تماس داشته که وزارت خزانه‌داری فدرال وی را به خاطر ارتباط‌های نزدیک با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری آن کشور تحریم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG