لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

آمریکا ده‌ها فرد و شرکت دیگر را به فهرست تحریم‌های روسیه اضافه کرد


نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری ایالات متحده در شهر واشنگتن
نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری ایالات متحده در شهر واشنگتن

ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که نام ده ها شخص حقیقی و حقوقی دیگر را، به دلیل نقش آنها در بحران اوکراین و همکاری با شرکت‌های فعال در شبه جزیره کریمه که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را به خاک خود الحاق کرد، به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چند شرکت‌ روسی مانند "پی.جی.اس.سی مستوترست" و "اس.جی.ام موست" به دلیل کمک به پروژه ساخت پل بین روسیه و کریمه، و شرکت "او.ام.زی" بابت همکاری با بانک گازپروم که خود در سال ۲۰۱۴ تحریم شد، از جمله شرکت‌هایی هستند که به لیست سیاه آمریکا اضافه شده‌اند.

سرپرست اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده، در بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت، این وزارتخانه برای محکوم کردن اقدام مسکو در نقض قوانین بین المللی، در کنار شرکای آمریکا ایستاده و آنهایی را که آرامش، امنیت و حاکمیت اوکراین را تهدید کرده و می‌کنند، تحت تحریم قرار می‌دهد.

به گزارش رویترز، شش نفر از مقام‌های جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین که مورد حمایت روسیه هستند، و همچنین ۱۱ مقام ارشد دولتی کریمه، از جمله افرادی هستند که نام آنها در این فهرست گنجانده شده است.

مسکو هنوز به این موضوع واکنش رسمی نشان نداده است؛ اما مقام‌های روسی پیشتر در موارد مشابه از این اقدام ایالات متحده و کشورهای اروپایی انتقاد کرده و گفته اند، چنین برخوردی به حل بحران در شرق اوکراین کمک نخواهد کرد.

به دنبال بالا گرفتن تنش در شرق اوکراین و حمایت مسکو از جدایی طلبان و اقدام به الحاق کریمه به خاک خود در سال ۲۰۱۴، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های اقتصادی مختلفی را علیه روسیه و همپیمانان آن اعمال کردند؛ از جمله ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی‌های آنها.

XS
SM
MD
LG