لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۶

جان کری: آمریکا در کنار اوکراین ایستاده است


دیدار جان کری با رئیس جمهوری اوکراین در کیف.
دیدار جان کری با رئیس جمهوری اوکراین در کیف.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در اوکراین وعده داد که آمریکا از اوکراین پیوسته حمایت کند و در مناقشه ارضی کیف با مسکو و همچین در جریان اجرای یک برنامه بلندپروازانه اصلاحات، در کنار اوکراین بماند.

جان کری در سفر به کیف با پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین دیدار و گفتگو کرد. آنها در مورد پیشرفت ها در حوزه های قضایی، قانون گذاری، اقتصادی، مبارزه با فساد و همچنین توافق ها برای پایان دادن به درگیری ها با جدایی طلبان مورد حمایت مسکو در شرق اوکراین گفتگو کردند.

مقامات آمریکایی می گویند اوکراین به تعهدات خود در توافق صلح بر سر مناقشه شرق اوکراین که سال گذشته میلادی در مینسک پایتخت بلاروس حاصل شد عمل کرده است و به مناطق شرق اوکراین خودمختاری بیشتری داده است، اما روسیه و نیروهای وفادار به آن به تعهدات خود در بخش امنیتی نظیر اطمینان یافتن از اجرای آتش بش و عقب نشینی ادوات سنگین نظامی و فراهم کردن شرایط دسترسی کامل ناظران به مناطق مختلف و همچنین اجازه دادن به نیروهای اوکراینی برای کنترل گذرگاه های مرزی عمل نکرده اند.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا در روز پنجشنبه اعلام کرد که ایالات متحده نزدیک به ۲۳ میلیون دلار دیگر به کمک های انسانی خود به اوکراین می افزاید. این کمک ها مربوط به مناطقی است که از درگیری های شرق اوکراین آسیب دیدند.

پیشتر در روز سه شنبه جان کری از گرجستان، همسایه اوکراین دیدار کرد و در آنجا توافق برای افزایش همکاری های آمریکا امضا کرد. این هفته در لهستان نشست ناتو برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG