لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۹

اوباما و پوتین از دیپلماتها خواستند کار بر روی توافق سوریه را ادامه دهند


عکسی از دیدار روز دوشنبه اوباما و پوتین در نشست گروه ۲۰ در چین
عکسی از دیدار روز دوشنبه اوباما و پوتین در نشست گروه ۲۰ در چین

با اینکه مذاکره مستقیم روسای جمهوری آمریکا و روسیه برای رسیدن به یک توافق صلح درباره سوریه "بدون دستیابی به نتیجه" پایان یافت اما باراک اوباما و ولادیمیر پوتین از دیپلمات های دو کشور خواسته اند که به مذاکرات برای رسیدن به یک توافق دائمی صلح در سوریه ادامه دهند.

به گزارش رویترز یک دیپلمات ارشد آمریکایی روز دوشنبه ۱۵ شهریور گفت ملاقات این دو رهبر بیش از آنچه انتظار می رفت طول کشید.

پیشتر اعلام شد پرزیدنت اوباما و آقای پوتین نتوانستند پس از یک ملاقات ۹۰ دقیقه ای در حاشیه اجلاس جی ۲۰ ، بر سر برقراری آتش بس در سوریه به توافق برسند، اما در مورد یافتن راه هائی برای تامین کمک های انسان دوستانه به هزاران شهروند غیرنظامی در شهرهای محاصره شده هر دو اتفاق نظر داشتند.

آقای اوباما در کنفرانس خبری خود در چین گفت: گرچه گفتگویی سازنده ای با آقای پوتین داشت اما ، اختلاف های مهم ، مذاکرات را دشوار ساخته است.

اوباما افزود: "ما گفتگوی سازنده ای داشتیم که برقراری ترک مخاصمه چه شکلی خواهد داشت تا به هر دو کشور آمریکا و روسیه اجازه دهد توجه مان را بر دشمن مشترک ، مانند داعش و جبهه نصره متمرکز کنیم. اما به تا توجه به عدم اعتماد متقابلی که وجود دارد، مذاکرات دشوار است. ما هنوز اختلاف هایی که وجود دارد را از بین نبرده ایم. "

پرزیدنت اوباما افزود او و آقای پوتین به وزاری خارجه کشورهای خود رهنمود های لازم را داده اند تا مذاکرات در چند روز آینده ادامه یابد.

روسیه خواستار ابقای اسد است اما آمریکا می گوید اسد بخشی از مشکل سوریه است و باید برود. با اینکه دو طرف در ماههای گذشته مذاکرات مستقیم زیادی داشتند اما هنوز نتوانسته اند درباره گروه های درگیر در سوریه با هم به توافق برسند.

روسیه برخی گروه های مورد حمایت آمریکا را دشمن اسد می داند و حتی در حملات هوایی علیه داعش، آنها را هدف قرار داده است.

مذاکرات روسای جمهوری آمریکا و روسیه پس از تبادل نظرهای وزاری خارجه دو کشور انجام گرفت.

اما معلوم شد که گفتگوهای دو روزه جان کری وزیر خارجه آمریکا و همتای روسی او، سرگئی لاوروف نیز که در حاشیه جی ۲۰ انجام گرفته بود، به نتیجه نرسیده است.

آقای کری گفت، هنوز چند مساله مهم بین دو کشور برای حصول توافق آتش بس در سوریه لاینحل باقی مانده است.

وی افزود: "می توان گفت ، پس از بررسی ها ، چند مساله دشوار که در باره آن ها گفتگو کرده ایم ، هنوز حل نشده باقی مانده است. البته ما ، توافق کردیم هر کدام ، جداگانه پس از بررسی این مسائل ، بار دیگر ملاقات کنیم و ببینیم آیا می شود ، اختلافات را کنار گذاشت و در مورد آنها به یک جمعبندی مشترک رسید یا خیر."

کری افزود: "لازم است مطمئن شویم اقداماتمان در مسیری باشد که بتواند به موفقیت بینجامد."

XS
SM
MD
LG