لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۶

ترکیه: نمی گذاریم کشوری جعلی در شمال سوریه تاسیس شود


بینالی ییلدیریم در ورود به دیاربکر
بینالی ییلدیریم در ورود به دیاربکر

بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه گفت کشورش هرگز اجازه تشکیل یک "کشور جعلی" در شمال سوریه را نمی دهد. اشاره او در این سخن نیروهای کرد سوری تحت حمایت آمریکا است که آنکارا از پیشروی آنان در سوریه نگران است.

ییلدیریم گفت: "ما از مرزهایمان و از امنیت و حیات مردممان و تمامیت ارضی سوریه حمایت می کنیم."

رکیه و متحدانش روز شنبه حملات جدیدی را در شمال سوریه انجام دادند و تانک های این کشور از مرز عبور کردند. همزمان نیروهای مخالف بشار اسد از غرب سوریه حرکت کردند تا روستاهای تحت کنترل داعش را بازپس گرفته و جلوی نیروهای کرد سوری تحت حمایت آمریکا را بگیرند.

ترکیه نگران قدرت گرفتن شبه نظامیان کرد سوریه موسوم به یگان های مدافع خلق در شمال سوریه است.

وعده ییلدریم به سرمایه گذاری ۳.۴ میلیارد دلاری در جنوب شرق ترکیه

ییلدیریم در سخنانی که در شهر دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه ایراد کرد ضمن تاکید بر این که آنکارا اجازه نخواهد داد "کشوری مصنوعی" در شمال سوریه تاسیس شود از برنامه سرمایه گذاری بازسازی بخش هایی از مناطق کردنشین خبر داد که در عملیات امنیتی ویران شده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز نخست وزیر ترکیه از تخصیص سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ میان شبه نظامیان و نیروهای دولتی در مناطق کردنشین خبر داد.

پس از نقض آتش بس میان پ.ک.ک –حزب کارگران کردستان ترکیه- و دولت موجی از خشونت ها این مناطق را درهم کوبید.

دولت ترکیه قبلا تخمین زده بود که شش هزار ساختمان در جنگ ویران شده است.

ترکیه سه دهه است که با شورشیان جدایی طلب کرد در جنوب شرقی این کشور مبارزه می کند و نگران است که پیشروی های یگان های مدافع خلق در سوریه، شبه نظامیان کرد ترکیه را تحریک کند. حزب کارگران کردستان ترکیه در فهرست گروه های تروریستی ترکیه و آمریکا قرار دارد.

XS
SM
MD
LG