لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۹

کاخ سفید از مسکو به خاطر استقبال گرم از اسد انتقاد کرد


کاخ سفید ضمن انتقاد از آنچه "استقبال گرم" مسکو از رئیس جمهوری سوریه خوانده، روسیه را متهم کرد که با تقویت بشار اسد، در مسیر رسیدن به گذار سیاسی در سوریه مانع ایجاد می کند.

بشار اسد روز سه شنبه در مسکو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کرد و از همتای روس خود به خاطر حملات هوایی به مواضع مخالفانش در سوریه تشکر کرد.

رؤسای جمهوری روسیه و سوریه همچنین توافق کردند که گام های سیاسی باید به دنبال عملیات نظامی باشد. آقای اسد پس از دیدار با همتای روس خود به سوریه بازگشت.

اریک شولتز معاون سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید به خبرنگاران گفت "استقبال با فرش قرمز، از اسد که علیه مردم خودش از سلاح شیمیایی استفاده کرده، با اهداف اعلام شده روسیه برای گذار سیاسی در سوریه در تضاد است."

وی در ادامه اقدامات مسکو در سوریه را "غیرسازنده" دانست.

بشار اسد روز سه شنبه به طور غیرمنتظره با رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کرد
بشار اسد روز سه شنبه به طور غیرمنتظره با رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کرد

ولادیمیر پوتین در دیدار با آقای اسد گفت مردم سوریه خودشان باید در مورد سرنوشت کشورشان تصمیم گیری کنند. رئیس جمهوری روسیه گفت با توجه به نتایج "مثبت" عملیات نظامی "می توان به توافق دراز مدتی بر اساس یک روند سیاسی با مشارکت همه نیروهای سیاسی، قومی و مذهبی دست یافت."

اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، در واکنش به سفر اسد به مسکو، در بیانیه ای از دولت باراک اوباما خواست برای حفاظت از مردم سوریه، "قاطعانه تر" عمل کند و روسیه وادار کند که بمباران مناطق غیرنظامی را متوف کند.

کاخ سفید از مسکو به خاطر استقبال گرم از اسد انتقاد کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

اسد، که آخرین بار در سال ۲۰۰۸ میلادی به روسیه رفته بود، به پوتین گفت عملیات هوایی روسیه در سوریه به گفته او، به جلوگیری از گسترش "تروریسم" کمک کرده است. بر اساس گزارش ها، عملیات هوایی مسکو در سوریه تاکنون ۳۷۰ کشته برجای گذاشته که یک سوم آنها را غیرنظامیان تشکیل می دهند.

در همین حال، حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران که به لندن رفته است، در گفتگو با روزنامه گاردین، با بیان این که تهران برای ابقای دائمی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه تلاش نمی کند، گفت ایران نیروی رزمی در سوریه ندارد.

گزارش های خبری و فعالان سوری می گویند ایران صدها نیروی رزمی به سوریه فرستاده است تا از دولت بشار اسد حمایت کند.

XS
SM
MD
LG