لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۰

دادگستری آمریکا علیه هفت افسر آژانس اطلاعات نظامی روسیه اعلام جرم کرد


نمایی از ساختمان وزارت دادگستری ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو
نمایی از ساختمان وزارت دادگستری ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

وزارت دادگستری ایالات متحده روز پنجشنبه علیه هفت افسر اطلاعاتی روسیه در ارتباط با هک سامانه‌های کامپیوتری آژانس‌های ضد دوپینگ و دیگر سازمان‌ها اعلام جرم کرد. پیش از آن، چند کشور غربی، آژانس اطلاعات نظامی روسیه را متهم به دست داشتن در حملات سایبری کرده بودند.

در دادخواست وزارت دادگستری آمریکا گفته می‌شود دستگاه اطلاعاتی نظامی روسیه (جی آر یو) قربانیان خود را به دلیل حمایت علنی آنها از منع حضور ورزشکاران روس در رقابت‌های بین‌المللی و محکوم کردن عملکرد برنامه دولتی دوپینگ ورزشکاران در روسیه هدف حمله قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادستان‌های آمریکا می‌گویند روس‌ها علاوه بر این یک شرکت فعال در حوزه انرژی هسته‌ای در پنسیلوانیا، یک سازمان بین‌المللی که در مورد حملات شیمیایی در سوریه و مسمومیت یک افسر سابق جی آر یو تحقیق می‌کند را هدف حمله قرار داده‌اند.

ساعاتی پیش از بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، مقام‌های هلند و بریتانیا از آژانس اطلاعاتی روسیه بابت هک سازمان بین المللی منع تسلیحات شیمیایی و نهادی که در مورد سرنگونی هواپیمای مسافری مالزی در سال ۲۰۱۴ در اوکراین تحقیق می‌کند، انتقاد کرده و آن را نهادی «گستاخ» خواندند.

وزیر دفاع هلند پیشتر در روز پنجشنبه با اعلام این که ماموران این نهاد امنیتی روسیه در ماه آوریل تلاش کردند سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی را هک کنند اما ناکام ماندند، از مسکو خواست به حملات سایبری خود که برای ایجاد اخلال در دموکراسی‌های غربی صورت می‌گیرد پایان دهد.

این سازمان در مورد حملات شیمیایی در سوریه و همچنین تلاش برای قتل یک جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش در بریتانیا، با استفاده از نوعی گاز اعصاب که در دوران اتحاد جماهیر شوروی ساخته می‌شد و کاربرد نظامی داشت، تحقیق می‌کند. لندن مسکو را مسئول این عملیات می‌داند.

در همین حال، نهادهای اطلاعاتی بریتانیا و استرالیا نتیجه‌گیری جامعه اطلاعاتی آمریکا در مورد حمله سایبری سال گذشته به اوکراین را رسما پذیرفتند و «جی آر یو» را مسئول آن دانستند. در ژوئن ۲۰۱۷ دستگاه‌های خودپرداز، پمپ بنزین‌ها و بیمارستان‌های اوکراین هدف یک بدافزار قرار گرفتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG