لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

چین، روسیه و ایران تهدید جاسوسی سایبری خطیری محسوب می شوند


پیش از این پلیس اف بی آی چندین ایرانی را به حمله سایبری متهم و تحت پیگرد قرار داده بود.
پیش از این پلیس اف بی آی چندین ایرانی را به حمله سایبری متهم و تحت پیگرد قرار داده بود.

گزارشی از مورگن چَلفَنت در روزنامه هیل

یک گزارش تازه دولتی می گوید هکرهای چینی، روسی و ایرانی به طور مرتب اسرار تجاری آمریکا را سرقت می کنند و تهدیدی چشمگیر و فزاینده برای ایالات متحده هستند.

در گزارش «مرکز ملی امنیت و ضد اطلاعات» آمریکا نوشته شده است: «جاسوسی خارجی اقتصادی و صنعتی علیه ایالات متحده کماکان تهدیدی چشمگیر برای رفاه، امنیت و برتری رقابتی آمریکا است. سرویس های اطلاعاتی خارجی و افراد خطرناک به نیابت از آن ها، همچنان مصمم ترین و رایج ترین تهدید سایبری اطلاعاتی هستند.»

بنا بر این گزارش چین، روسیه و ایران «سه بازیگر قابل تر و فعالتر درگیر در جاسوسی اقتصادی و سرقت بالقوه اسرار تجاری و اطلاعات خصوصی از آمریکا» محسوب می شوند.

در این گزارش چند عملیات سایبری سه کشور برجسته شده است؛ از جمله عملیات جاری یک گروه هکری ایرانی موسوم به «راکت کیتن» که برای تقویت برنامه های موشکی و فضایی ایران موسسات دفاعی آمریکا را هدف گرفته است.

جمع بندی این گزارش از آن جایی قابل توجه است که بر مبنای توافق سال ۲۰۱۵ دولت اوباما با پکن قرار بود دو کشور جاسوسی سایبری اقتصادی درون مرزهای همدیگر را متوقف کنند.

قانونگذاران آمریکایی از تهدیدهای خارجی برای چیرگی بر آمریکا در فناوری نظامی و دیگر حوزه ها ابراز نگرانی می کنند.

مقام های آمریکا از ایران به عنوان یک تهدید سایبری فزاینده نام می برند. این ارزیابی با نظر تحلیلگران که از پیچیده تر شدن تاکتیک های عملیاتی هکرهای وابسته به ایران در ماه های اخیر خبر می دهند، سازگار است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG