لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

رویترز: آمریکا قصد دارد معافیت‌های همکاری هسته‌ای ایران را یکبار دیگر تمدید کند


آخرین بار، مرداد ماه آمریکا این معافیت را تکمیل کرده بود.
آخرین بار، مرداد ماه آمریکا این معافیت را تکمیل کرده بود.

خبرگزاری رویترز بامداد پنجشنبه از قول دو منبع آگاه که هویت آنها را مشخص نکرد، نوشت که آمریکا قصد دارد معافیت‌های هسته‌ای را برای شرکت‌های روسیه، چین و اروپا تمدید کند تا آنها بتوانند به همکاری‌های خود با برنامه هسته‌ای ایران ادامه دهند.

این خبر هنوز توسط منابع رسمی آمریکا اعلام نشده است.

این معافیت‌ها به ایران اجازه می‌دهد دیگر کشورهایی که هنوز به برجام متعهد هستند، در سه سایت هسته‌ای فردو، اراک و نیروگاه اتمی بوشهر، به همکاری خود با ایران ادامه دهند تا اطمینان حاصل شود محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌یابد و جمهوری اسلامی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.

ده مرداد امسال، ایالات متحده اعلام کرد معافیت‌های همکاری هسته‌ای ایران را برای ۹۰ روز دیگر تمدید کرده است.

ابتدای تیرماه، تام کاتن، مارکو روبیو، و تد کروز، سه سناتور جمهوریخواه، در نامه‌ای به پرزیدنت دونالد ترامپ درخواست کرده بودند با توجه به اعلام نقض محدودیت‌های انبار غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، ایالات متحده واکنش نشان داده و تمامی معافیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای در قالب برجام را لغو کند.

همچنین آبان ماه امسال، سناتور تد کروز و سناتور لیندزی گراهام دو تن از سرسخت‌ترین نمایندگان مخالف برجام در سنای آمریکا، طرحی را تنظیم کرده‌اند اجازه نمی‌دهد این معافیت‌ها توسط رئیس جمهوری ایالات متحده تمدید شوند.

دولت پرزیدنت ترامپ، به رغم خروج از توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با ایران، روز ۳۱ ژوئیه سال جاری این معافیت‌ها را برای ۹۰ روز دیگر تمدید کرد. آمریکا بهار سال گذشته رسما از این توافق خارج شد و تحریم‌های هسته‌ای ایران را بازگرداند.

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت ۱۳۹۷ با این استدلال که جمهوری اسلامی با ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده منطقه‌ای، برنامه موشکی بالیستیک، و حمایت از تروریسم روح برجام را نقض می‌کند، از آن توافق خارج شد و خواستار مذاکره برای توافق جدید شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG