لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

ایالات متحده معافیت‌های همکاری هسته‌ای ایران را برای ۹۰ روز دیگر تمدید کرد


دفتر مورگان ارتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این بیانیه را منتشر کرد.
دفتر مورگان ارتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این بیانیه را منتشر کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای رسما تمدید معافیت همکاری هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای باقیمانده در برجام را برای ۹۰ روز دیگر تمدید کرد و هدف از آن را ادامه نظارت بر برنامه هسته ای تهران دانست.

در بیانیه‌ای که دفتر مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا صادر کرده، آمده است: «امروز وزیر خارجه پمپئو محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای رژیم ایران را ادامه داده است. اقدام امروز به ادامه نظارت بر برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران، کاهش خطر گسترش [تسلیحاتی]، محدود کردن توانایی ایران برای کاستن از 'زمان گریز' به سوی تولید سلاح هسته‌ای، و ممانعت از احیای مراکز حساس گسترش [تسلیحاتی] توسط رژیم ایران، کمک می‌کند.»

این بیانیه با اشاره به رژیم جمهوری اسلامی تاکید دارد: «بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان به استفاده از برنامه هسته‌ای خود برای اخاذی از جامعه بین‌المللی و تهدید امنیت منطقه‌ای ادامه می دهد. ایالات متحده در تعهد خود برای بستن همه مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، و استفاده از مجموعه کاملی از ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی خود برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، مصمم است.»

در پایان این بیانیه آمده است: «تا زمانی که رژیم ایران به رد دیپلماسی و گسترش برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد، این فشار اقتصادی و انزوای دیپلماتیک تشدید خواهد شد.»

پیشتر مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته بود واشنگتن معافیت‌های مرتبط با برجام را که به کشورهای اروپایی و روسیه و چین اجازه می‌دهد با ایران در برنامه هسته‌ای غیرنظامی اش همکاری کنند، تمدید خواهد کرد.

روز چهارشنبه واشنگتن پست گزارش داده بود دولت آمریکا قصد دارد معافیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را برای دست‌کم ۹۰ روز دیگر تمدید کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در ماه مه گذشته معافیت‌های هفتگانه مرتبط با برنامه هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران را که بر اساس برجام بر سر آنها توافق شده بود، برای یک دوره نود روزه تمدید کرده بود.

این معافیت‌ها به ایران اجازه می‌دهد با دیگر کشورهایی که هنوز به برجام متعهد هستند، در سه سایت هسته‌ای فردو، اراک و نیروگاه اتمی بوشهر، به همکاری خود با ایران ادامه دهند تا اطمینان حاصل شود ایران غنی‌سازی اورانیوم را در همان حد پایین نگه دارد.

ابتدای تیرماه، تام کاتن، مارکو روبیو، و تد کروز، سه سناتور جمهوریخواه، در نامه‌ای به پرزیدنت دونالد ترامپ درخواست کرده بودند با توجه به اعلام نقض محدودیت‌های انبار غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، ایالات متحده واکنش نشان داده و تمامی معافیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای در قالب برجام را لغو کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG