لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

دو سناتور جمهوریخواه در طرحی خواستار لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران از سوی دولت آمریکا شدند


تد کروز (راست) و لیندزی گراهام
تد کروز (راست) و لیندزی گراهام

در حالیکه جمهوری اسلامی در حال حاضر به خاطر معافیت‌های آمریکا اجازه حفظ برنامه هسته‌ای غیرنظامی محدود خود را دارد، دو تن از سرسخت‌ترین نمایندگان مخالف برجام در سنای آمریکا، طرحی را تنظیم کرده‌اند اجازه نمی‌دهد این معافیت‌ها توسط رئیس جمهوری ایالات متحده تمدید شوند.

خبرگزاری بلومبرگ عصر پنجشنبه دوم آبان ماه در گزارشی از قول یک مقام دولتی نوشت، سناتور تد کروز و سناتور لیندزی گراهام، همچنین پیش نویس طرح پیشنهادی خود را در هفته جاری بین مقام‌های وزارتخانه‌های خارجه، خزانه‌داری و انرژی نیز توزیع کرده‌اند.

به گفته این مقام دولتی آمریکا، که هویت او در گزارش مشخص نشده است، طرح این سناتورهای جمهوریخواه از تمدید سه معافیتی که طبق توافق وین اجازه می‌دهد فعالیت‌های رآکتور اراک، تاسیسات فردو و رآکتور تحقیقاتی تهران ادامه یابد، جلوگیری می‌کند.

به نوشته بلومبرگ، وزارت خارجه ایالات متحده تا زمان انتشار این گزارش به درخواست این خبرگزاری برای اظهارنظر در این زمینه پاسخ نداده است.

دولت پرزیدنت ترامپ، به رغم خروج از توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با ایران، روز ۳۱ ژوئیه سال جاری این معافیت‌ها را برای ۹۰ روز دیگر تمدید کرد. آمریکا بهار سال گذشته رسما از این توافق خارج شد و تحریم‌های هسته‌ای ایران را بازگرداند.

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت ۱۳۹۷ با این استدلال که جمهوری اسلامی با ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده منطقه‌ای، برنامه موشکی بالیستیک، و حمایت از تروریسم روح برجام را نقض می‌کند، از آن توافق خارج شد و خواستار مذاکره برای توافق جدید شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG