لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

مبدع فن جلوگیری از خفگی با غذا درگذشت؛ خدمتی که او به رونالد ریگان کرد


یک روایت تاکنون نشنیده در آمریکا حکایت دارد که روش دکتر هایملیک موجب نجات جان ریگان قبل از ریاست جمهوری شد.
یک روایت تاکنون نشنیده در آمریکا حکایت دارد که روش دکتر هایملیک موجب نجات جان ریگان قبل از ریاست جمهوری شد.

تا به حال شده با یک نفر که به خاطر گیرکردن غذا در گلو در آستانه خفگی است، رو برو شوید؟ چه می کنید؟ یکی از روش های کمک های اولیه برای چنین موقعیتی، این است که از پشت سر فرد، دست ها را دور شکم او قفل کنید و بعد با یک هل، به شکم او فشار بیاورید تا غذا یا جسمی که در گلوی او گیر کرده، به بیرون پرت شود. روشی که به مانور هایملیک معروف است.

روزنامه واشنگتن پست در مطلبی نوشت بنیانگذار این نوع کمک اولیه، هنری هایملیک است که وقتی این فن را اولین بار برای کمک به کسی که غذا در گلویش گیر کرده بود، اسم این نوع کمک را «مانور هایملیک» گذاشت. این پزشک آمریکایی دو روز پیش در سن ۹۶ سالگی در گذشت.

روزنامه واشنگتن پست به بهانه مرگ او مطلبی تاریخی درباره رونالد ریگان رئیس جمهوری سابق و فقید آمریکا نوشت که نشان می دهد آقای ریگان، یکبار قبل از ریاست جمهوری تا مرز مرگ رفت و به همین فن آقای هایملیک از مرگ نجات یافت.

روزنامه واشنگتن پست در مطلبی به نقل از نانسی رینولدز نوشت که در سال ۱۹۷۶ هنگامی که رونالد ریگان سوار بر هواپیمای حزب جمهوریخواه در حال پرواز بود، دچار حمله و خفگی شد. او آن زمان برای اولین بار کاندیدای حزب برای انتخابات ریاست جمهوری شده بود.

واشنگتن پست به نقل از خانم رینولدز که در هواپیما حضور داشت، نوشت ریگان در هنگام وقوع این حادثه در حال خوردن پسته و نوشابه کوکاکولا بود. او گفت: «ناگهان صورت ریگان کبود شد و مدام تیره وتیره تر می شد.»

در این هنگام بود که مایک دیور، دستیار کمپین نانسی همسر ریگان، او را کنار زد و رونالد ریگان فرماندار سابق کالیفرنیا را از پشت گرفت و ضربه ای ناگهانی به شکم او زد و به این ترتیب پسته از دهان ریگان بیرون جست.

ریگان پس از آن که حالش بهتر شده به دیور گفت: «خوشحالم که این فن را به تو یاد دادم.»

واشنگتن پست می گوید ریگان امیدوار بوده که اگر دستیارش این فن کمک های اولیه برای نجات فرد از خفگی را یاد بگیرد، روزی می تواند زندگی کسی را از خفگی با خوراکی نجات دهد و دقیقا کسی که نجات یافت، خود ریگان بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG