لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

به دلیل آسیب‌های سنگین، توزیع کمک‌ها و اتصال برق در پورتوریکو کند شده است


مقام‌های آمریکا می‌گویند زیرساخت‌های آسیب دیده در پورتوریکو، توزیع کمک‌ها و اتصال مجدد برق در سراسر این جزیره به شدت آسیب دیده از یک توفان دریایی ویرانگر را با مشکل روبرو کرده است.

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، ژنرال جفری باکنان را مسئول رهبری عملیات ارتش برای کمک رسانی به جزیره پورتریکو کرد که متحمل خسارات فراوانی بر اثر توفان دریایی ماریو شده است.

این در حالی است که از دولت پرزیدنت دونالد ترامپ به علت کُندی در پاسخگویی به نیازهای مردم پورتوریکو، که بدون برق، آب آشامیدنی و دارو به سر می برند، انتقاداتی مطرح شده است.

منتقدان به دوره هشت روزه‌ای اشاره می‌کنند که از زمان اعلام وضعیت اضطراری تا انتصاب مسئولی برای عملیات کمک رسانی طول کشیده است.

اما، تام باسرت از مشاوران امنیتی کاخ سفید روز پنجشنبه ضمن دفاع از اقدامات دولت گفت، پرزیدنت ترامپ اطمینان کامل دارد که وزارت امنیت ملی، آژانس رسیدگی به موارد اضطراری، فیما، و زنان و مردانی که در پورتوریکو کمک می‌کنند، می‌توانند بر بحران در این جزیره فائق شوند.

پرزیدنت ترامپ، زیر فشار منتقدان، قانون موسوم به جونز، که کشتی های خارجی را از ارسال کمک به جزایر قلمرو آمریکا منع می‌کند، موقتاً به حالت تعلیق در آورده است.

آقای باسرت دیروز گفت، این تصمیمی احتیاطی است و عملاً ممکن است نیازی به کشتی های خارجی نباشد: «در این مورد مشخص، ما به اندازه کافی ظرفیت حمل با کشتی های زیر پرچم آمریکا را داریم که می‌توانند حتی بیش از نیاز، سوخت دیزل و مایحتاج دیگر را به پورتوریکو حمل کنند.»

بیشتر کمک‌های ارسالی به پورتوریکو، از جمله آب اشامیدنی، غذا، دارو و مواد پزشکی، در بندر اصلی پورتوریکو مانده است؛ زیرا به اندازه کافی راننده کامیون در جزیره برای توزیع آنها وجود ندارد.

در برخی از مناطق نیز، جاده‌ها به حدی آسیب دیده‌اند که امکان عبور از آنها نیست.

الین دوک سرپرست وزارت امنیت می‌گوید «توزیع در داخل جزیره، از بنادر اصلی تا مناطق مورد نیاز مانند بیمارستان‌ها، چالش بزرگی بوده است. توزیع کمک‌ها به فاصله ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از ورود به بنادر انجام می‌گیرد. فعلا بیش از ۲۰۰ پمپ بنزین باز شده‌اند تا مردم بتوانند سوخت برای ژنراتورها نیز ببرند.»

بنا بر اعلام پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، فیما شش میلیارد و هفتصد میلیون دلار بودجه اضافی برای کمک رسانی دریافت می‌کند.

شبکه برق پورتوریکو در دو توفان پی در پی، تقریباً نابود شده است. قطع برق مداوای بیماران و نیازمندان و شبکه آب رسانی را با مشکلات بسیاری روبرو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG