لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

کودتای نافرجام ترکیه سیاست آمریکا را زیر فشار جدیدی می گذارد


فتح الله گولن و رجب طیب اردوغان زمانی دوستان نزدیک بودند.
فتح الله گولن و رجب طیب اردوغان زمانی دوستان نزدیک بودند.

خلاصه ای از مقاله کرول لی در وال استریت جورنال

در حالی که بی ثباتی در ترکیه تلاش های غرب علیه داعش را پیچیده کرده است، مقامات ترکیه آمریکا را برای استرداد فتح الله گولن، روحانی تبعیدی متهم به برنامه ریزی برای کودتا در ترکیه، تحت فشار گذاشته اند.

مقامات آمریکایی می گویند در صورت ارائه شواهدی در تایید این اتهام این درخواست رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، را بررسی خواهند کرد.

آمریکا پیمان استرداد مجرمین با ترکیه دارد اما این روند ممکن است ماه ها یا بیشتر به درازا بکشد. حتی در صورت موافقت وزارت دادگستری با استرداد متهم، در نهایت وزیر امور خارجه آمریکا بر مبنای نگرانی های بشردوستانه و احتمال شکنجه و بد رفتاری در این باره تصمیم خواهد گرفت.

با توجه به روند سرکوب پس از کودتا، هرگونه افول دموکراسی در ترکیه- به عنوان عضوی از ناتو- دولت اوباما را در ماه های پایانی اش و جانشین او را در کاخ سفید با چالشی پیچیده روبرو می کند.

پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب شرقی ترکیه یکی از منافع حیاتی آمریکا در اجرای استراتژی اش در خاورمیانه و جنگ علیه داعش است که پس از وقفه ای کوتاه، یکشنبه دوباره کار خود را از سر گرفت.

تا مدتی پیش، آمریکا به ترکیه به عنوان مدلی برای چگونگی همزیستی دموکراسی و اسلام نگاه می کرد. هر گونه حرکت ترکیه به سوی خودکامگی، موجب جسورتر شدن روسیه و چین و تضعیف بیشتر اصول دموکراسی لیبرال خواهد شد که غرب کوشیده است پس از جنگ سرد در جهان گسترش بدهد.

حرکات تند اردوغان در ترکیه به استدلال ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، مبنی بر این که ثبات کشورها در گرو رهبران مقتدر است اعتبار می بخشد.

محتوای این مقاله، لزوما به معنی تایید محتوای آنها در صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG