لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

نخست وزیر ترکیه: نباید حس انتقامجویی داشت اما جنبش گولن را ریشه کن می کنیم


به دنبال انتقادهای ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی بن علی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه به افرادی که به دنبال انتقام از کودتا هستند هشدار داد.

ییلدیریم همگان را به "برادری" دعوت کرد و گفت "هیچکس نباید حس انتقام داشته باشد. چنین چیزی در کشوری با حاکمیت قانون غیرقابل قبول است."

نخست وزیر ترکیه در عین حال که خواستار اتحاد در کشور شده، گفت جنبش فتح الله گولن، روحانی مستقر در ایالات متحده را ریشه کن می کند. دولت ترکیه گولن را به دست داشتن در پشت پرده کودتای نافرجام نظامی اخیر در این کشور متهم می کند.

همزمان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز یک بار دیگر در روز سه شنبه وعده داده که جنبش گولن را ریشه کن می کند.

آمریکا ترکیه را به خویشتن داری و اقدام در چارچوب قانون در مواجهه با کودتای نافرجام اخیر در این کشور ترغیب کرده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در بروکسل گفت از اعمال عدالت در مورد کودتاچیان در ترکیه حمایت می کند اما در عین حال به آنکارا هشدار داد در روند احیای قانون در کشور، زیاده روی نکند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز بر حمایت واشنگتن از دولت "منتخب بر اساس دمکراسی" تاکید کرد و گفت آمریکا قویا از اهمیت ارتباط با این کشور عضو ناتو حمایت می کند. ارنست گفت دولت ترکیه باید در روند برقراری نظم از قانون و آزادی های ذکر شده در قانون اساسی ترکیه، از جمله آزادی بیان، آزادی مطبوعات و آزادی تجمعات پیروی کند.

خبرگزاری دولتی آناتولی گفته است که به دنبال کودتا، ۸۷۷۷ مامور پلیس به حالت تعلیق درآمده و ۶۰۰۰ عضو نظام قضایی و ارتش بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG