لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

نگاهی به مطبوعات امریکا درباره ایران


علاوه بر واشنگتن پست که مصاحبه ای اختصاصی با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده است، چند روزنامه مهم دیگر آمریکا نیز مطالبی درباره ایران و حضور حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل منتشر کردند.

نیویورک تایمز به بحث برانگیز شدن مصاحبه حسن روحانی با سی ان ان در مورد هولوکاست می پردازد و می نویسد پس ازآن که سی ان ان متن مصاحبه با رئیس جمهوری ایران را منتشر کرد - که در آن آقای روحانی به کریستین امان پور می گوید واقعه هولو کاست را شرم آور می داند و محکوم می کند - تندرو ها در ایران سر و صدا راه انداختند که متن مصاحبه رئیس جمهوری ایران از سوی شبکه سی ان ان تحریف شده زیرا آقای روحانی اصلا واژه هولوکاست را به کار نبرده است.

نیویورک تایمز می نویسد آقای روحانی با پیام صلح و دوستی به نیویورک آمد اما ماجرای هولوکاست او را دقیقا به مسیری برد که همه تلاشش پرهیز از آن بود. روحانی مانند یک بندباز سیاسی تلاش دارد مذاکره با آمریکا بر سر برنامه هسته ای را به سرانجامی برساند که تحریمها کاهش یابد و مردم ایران را خوشحال سازد، و در همان حال تندرو های داخل ایران را تحریک نکند. خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران با چاپ ترجمه سخنان حسن رو حانی در مصاحبه با سی ان ان می نویسد رئیس جمهوری ایران گفته است داوری درباره «آن واقعه تاریخی را باید به تاریخ نویسان» واگذاشت، بنا براین نه از هولوکاست نامی برده و نه از واژه «شرم آور» استفاده کرده و تنها گفته است کشتار یهودیان محکوم است.

وال استریت جورنال نیز از زاویه ای دیگر به مصاحبه روحانی و واقعه هولوکاست پرداخته و نوشته است روحانی با محکوم کردن هولو کاست، از سلف خود احمدی نژاد به شدت فاصله گرفته و در مراسم صرف صبحانه با خبرنگاران در منهاتان گفته است قتل عام یهودیان از سوی نازیها محکوم است. ما هرگز نمی خواهیم در کنار یک نازی قرار بگیریم.
روحانی به نوشته وال استریت جورنال در مورد دیدار با اوباما گفته است مشکلی در دست دادن با پرزیدنت اوباما و مذاکره با او ندارد، اما این کار به برنامه ریزی و تضمینی نیاز دارد که نشان دهد به هدف های مورد نظر خواهیم رسید.

لوس آنجلس تایمز به سفر روحانی و سخنرانی باراک اوباما و همتای ایرانی او در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پرداخته و نوشته است هر دو رئیس جمهوری به موضوع هسته ای ایران پرداختند. اوباما حق ایران در برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای را پذیرفت و روحانی بر حق تهران در غنی ساز ی اورانیوم تاکید کرد.
لوس آنجلس تایمز از قول تحلیلگران می افزاید زبان نسبتاً مشابه دو رئیس جمهوری نشان می دهد که دو کشور با استفاده از کانالهای دیگر راههای رسیدن به یک توافق را دنبال می کنند، به طوری که ایران قابلیت های ساخت بمب اتمی را کنار بگذارد و در عوض حق غنی سازی اورانیوم با درجه پائین و زیر نظارت دقیق آژانس بین الملی انرژی اتمی را داشته باشد؛ درست همان کاری که دیگر کشورها در چارچوب پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای انجام می دهند.
به نوشته این روزنامه، اوباما هنوز با غنی سازی اورانیوم در داخل ایران موافقت نکرده اما زبانی که در این مورد به کار برده امکان شناختن چنان حقی را برای ایران دور از نظر نمی دارد. نه او و نه جورج بوش سلف وی، هرگز علناً حق ایران در غنی سازی را تایید نکرده اند اما ایران در این سالها مدام بر قابلیت تولید بمب افزوده و واشتگتن و متحدانش بازداری ایران از چنان قابلیتی بدون استفاده از حمله نظامی را یک فوریت تلقی کرده اند.

لوس آنجلس تایمز سخنان جان کری را هنگامی که سناتور بود نقل کرده که گفته بود بحث دولت بوش درباره غنی سازی مضحک و غیر منطقی ست چون ایران در استفاده ار انرژی مسالمت آمیزهسته ای و در نتیجه حق غنی سازی اورانیوم را دارد.
XS
SM
MD
LG