لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

با آغاز سال ۲۰۱۶ تحرکات انتخاباتی در آمریکا افزایش می‌یابد


طرفداران تیم بسکتبال نبراسکا با نشان دادن تصاویر هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ سعی در بر هم زدن تمرکز حریف دارند - آرشیو
طرفداران تیم بسکتبال نبراسکا با نشان دادن تصاویر هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ سعی در بر هم زدن تمرکز حریف دارند - آرشیو

سال ۲۰۱۶ میلادی برای ایلات متحده، سال انتخابات است. علاوه بر ریاست جمهوری در ماه نوامبر، انتخابات تمامی اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم نمایندگان سنا و فرمانداران برخی از ایالت‌ها هم امسال برگزار خواهد شد.

در کمتر از یک ماه دیگر، رای گیری در آیووا ایالت غرب میانه آمریکا برای تعیین نامزدهای حزبی ریاست جمهوری آغاز می شود. سپس سایر ایالت ها نیز برای تعیین نامزدهای هر حزب رای گیری مقدماتی انجام می دهند.

امسال با توجه به کثرت تعداد داوطلبان نامزدی مقام ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه، رای گیری در حوزه های این حزب توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.

سایۀ دونالد ترامپ میلیاردر آمریکایی فعلاً بر انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه سنگینی می‌کند؛ اما وی با این چالش روبروست که چطور حمایت مردم در نظرسنجی ها را به رأی تبدیل کند.

آقای ترامپ خطاب به رای دهندگان بالقوه می گوید: "حالا اگر شما سوالی دارید، باید باور کنید که من آخرین نفری هستم که هیلاری کلینتون مایل است در مقابل او قرار بگیرد. باور کنید. "

ترامپ، هم اکنون و در آستانه انتخابات مقدماتی در ایالت آیوا، از ثروت خود هزینه های آگهی در تلویزیون ها می پردازد. در بخشی از آگهی ستاد انتخاباتی ترامپ گفته می شود "ترامپ بی درنگ سر داعش را می زند. جلو فروش نفت داعش را می گیرد. جلو مهاجرت غیرقانونی را با احداث دیوار در مرز جنوبی با هزینه مکزیک، می گیرد."

تد کروز سناتور تگزاس که هم اکنون عمده ترین رقیب ترامپ در آیواست و در نظرخواهی های این ایالت از وی پیشی گرفته، می‌گوید: "تفاوت عمده میان من با سایر مردان و زنانی که در مناظره ها شرکت داشته اند، این است که اگر من بگویم کاری را می کنم، دقیقاً همان کار را خواهم کرد."

جب بوش فرماندار پیشین فلوریدا، که زمانی از نامزدان پیشرو بود ولی اکنون عقب مانده است، بی تجربگی ترامپ را مورد انتقاد قرار می دهد و می گوید "دونالد ترامپ درباره داوطلب بودنش جدی نیست. سیاستمدار بزرگی است. فضا را اشغال می کند. داوطلبی که آشوب می کند و رئیس جمهوری آشوب در آمریکا خواهد بود."

آلن ریچمن مورخ انتخاباتی، با بیان این که برآمدن ترامپ، کروز و بن کارسون، نشان از روی آوردن جمهوریخواهان به داوطلبان غیرسنتی حزب است، می گوید "این وضعیت برای حزب جمهوریخواه خوب نیست. حزب چیز جذابی به رای دهندگان عرضه نمی کند."

در حزب دموکرات، هیلاری کلینتون همچنان نامزد پیشروست و فعالیت‌های دونالد ترامپ را زیر نظر دارد. او می‌گوید

"ایستادگی در برابر کسانی که مردم را می ترسانند، مهم است. ما نباید به کسی اجازه بدهیم راه خود را به سوی ریاست جمهوری با ترساندن مردم بگشاید. این شیوه ما آمریکایی ها نیست."

بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده و همسر هیلاری که در مبارزه انتخاباتی او فعال شده است می‌گوید "من از زمانی که جوانی ام را پشت سرگذاشته ام، هرگز کسی را ندیده ام که به اندازه هیلاری برای ریاست جمهوری آماده باشد."

اما هیلاری هم با چالش رقابت درون حزبی با سناتور برنی ساندرز از ایالت ورمونت روبروست، که در بیان نظرات خود خیلی صریح است.

برنی ساندرز می‌گوید "حق دارید عصبانی باشید که می بینید تمامی درآمد و ثروت در دست‌های یک درصد جمعیت آمریکاست. حق دارید خشمگین باشید که نمی توانید فرزندتان را به کالج بفرستید. حق دارید خشمگین باشید."

انتخابات مقدماتی در ایالت‌های مختلف از روز اول فوریه در آیوا آغاز می شود. هشت روز بعد از آیوا، مردم نیوهمشایر به پای صندوق‌های رای می روند.

انتخابات مقدماتی در این دو ایالت به طور سنتی آغاز مبارزات گسترده است و از اهمیت خاصی برخوردار است.

XS
SM
MD
LG